Denník N

Dobrodružný víkend v Košiciach? Spojte nenáročnú turistiku či šport s dobrým jedlom

Ak ste fanúšikmi turistiky, topánok s tvrdou podrážkou a milujete vôňu lesa, sú turistické prechádzky alebo cyklistika v košickom okrese presne pre vás! Prespite v najbližších hoteloch a za pekného počasia vyrazte na výlety za malebnými výhľadmi na lesy i okolité hory. A tie sa najlepšie kombinujú s lahodnou odmenou v podobe dobrého jedla v miestnych reštauráciách. Pozrite si týchto 5 overených tipov na zaujímavé výlety a skvelé gastro v Košiciach!

[Len pre predplatiteľov: tento víkend máte poštovné na naše knihy zadarmo.]

Kojšovská hoľa & Villa Regia

Výlet pre všetkých milovníkov prírody a zdolávania najvyšších lokálnych vrchov – zamierte na nenáročnú prechádzku na Kojšovskú hoľu, ktorá so svojím v minulosti známym lyžiarskym vlekom výrazne zasiahla životy miestnych Košičanov i milovníkov prírody z neďalekého okolia. Kojšovka je so svojou výškou 1246 m. n. m. najvyšším vrchom v okolí mesta. Dostanete sa sem autobusom alebo autom smerom na Zlatú Idku, odkiaľ vystúpate krátkou pešou prechádzkou alebo na bicykli smerom k zrekonštruovanej Chate Erika.

Po návrate do Košíc si vychutnajte poriadnu večeru. Čo takto vyskúšať reštauráciu s jednou z najdlhších histórií v meste? Láska ide cez žalúdok, a preto sa vyberte na sezónne špeciality do Villa Regia na čarovnom Dominikánskom námestí. Na svoje si prídu všetci milovníci tradičných jedál dotiahnutých do dokonalosti tunajším šéfkuchárom, ktorý pracuje s lokálnymi surovinami podľa aktuálnych ročných období. V tomto komplexe reštaurácie a rodinného penziónu si vyberú aj tí najnáročnejší gurmáni. Obzvlášť odporúčame jesenné kačacie a husacie hody, ku ktorým sa skvele hodí výber slovenských vín.

Cyklistika na Bankove & Hotel Bankov

Objavujte cyklotrasy a single tracky na Bankove, ktorý mnohí Košičania považujú za pýchu svojho mesta. Keďže ide o jedny z najväčších mestských lesov v strednej Európe, niet divu, že si tu miestne občianske združenie KE.CY vybudovalo bohatú sieť cyklotrás aj pre odvážnych a nebojácnych down-hillových jazdcov. Prežite deň, na aký sa nezabúda a jazdite ozlomkrky v ústrety adrenalínu.

Rekreačná oblasť Bankov má tiež svoj historický význam. Nájdete tu pozostatky historických budov, Starú spišskú cestu smerom na Gelnicu, eklektickú Kaplnku svätého Jána Nepomuckého z roku 1922, kde sa baníci chodievali modliť, i liečivý prameň. Spojte svoj cyklovýlet s výborným jedlom v historickom Hoteli Bankov, kde si vychutnáte tradičné jedlá. Tajným tipom je špecialita hotelovej reštaurácie – výborné gazdovské holúbky. Ak sa rozhodnete opekať s predpripravenými piknikovými košmi, pripravia vám ich priamo v hoteli – ohniská s prístreškami sú roztrúsené v celom lese. Po cyklistike si tu určite nenechajte ujsť wellness či bylinnú čakrovú masáž.

Zbožňujete športové aktivity? Inšpirujte sa nasledujúcim výberom zážitkov, ktoré v Košiciach jednoducho musíte vyskúšať.

Kostoľany nad Hornádom & legendárna zmrzlina

Skutočne lokálny a tajný tip, ktorý ocení každá nadšená skupina pre cyklistiku! Putujte trasou z Ťahanoviec na dvoch kolesách, obdivujte šero lesných cestičiek a vychutnávajte si pokoj, aký nájdete iba medzi stromami. Táto trasa sa tiahne približne sedem kilometrov do Družstevnej pri Hornáde, prevažne rovno alebo dolu kopcom. Z dediny prejdite plynule do vedľajšej obce Kostoľany nad Hornádom a zadívajte sa nahor na Farský kostol svätého Štefana, impozantne pózujúcom na kopci.

Túto cyklistickú vychádzku musíte jednoznačne spojiť s miestnou legendou – Kostolianska zmrzlina je návykovým snom každého návštevníka. Kto raz okúsi ich jemnú pistáciovú či príchuť jablkovej štrúdle, sa sem ešte určite raz vráti. Niektorí miestni cyklisti sem chodia na zmrzlinu dokonca aj v chladnejších mesiacoch, hoci im pri tom drkocú zuby.

Po výletoch si radi vychutnávate vychladený nápoj na terase? Zažite skvelý večer v týchto košických skrytých dvoroch s autentickou atmosférou.

Folkmarská skala & Tabačka Kulturfabrik

Pri návšteve Košíc je Folkmarská skala nielen radostným výletom, ale aj nutnosťou. Nádherný výhľad na Vysoké Tatry za jasného počasia si užijete po krátkej pohodovej túre z parkoviska a odpočívadla nad obcou Kojšov. Po zhruba hodinovej prechádzke sa vám naskytne pohľad na okolité dediny z vápencovej skaly vo výške 915 m. n. m., kde si pokojne môžete usporiadať piknik.

Spečaťte turistické chodníčky východného Slovenska s kultúrnym zážitkom, skvelým jedlom a vychladeným drinkom v Tabačka Kulturfabrik, napríklad v rámci večerného koncertu na otvorenom nádvorí pod hviezdami. Pre občerstvenie k hudobnému podujatiu si nezabudnite objednať jedlá vo food trucku od Šuhajíci na panvici. Ich grilované špeciality jednoducho musíte vyskúšať!

Chata Hrešná

Ak existuje miesto, kde oceníte výhľady v spojení so super jedlom po nenáročnej prechádzke z mesta, je to rozhodne Chata Hrešná. Pohľad na jej zelenú strechu môžete obdivovať už z neďalekej Mestskej časti Kavečany, vypína sa totiž na úpätí Čiernej hory vo výške 597 m. n. m., kam sa dostanete polhodinovou prechádzkou z Kavečian alebo za hodinku po červenej značke z časti Čermeľ. Táto značka patrí k celoslovenskej Ceste hrdinov SNP, takže poľahky natrafíte aj na turistov z tejto trasy.

Na chate si vychutnáte fantastický guláš, falafel šalát či poriadny hot dog – menu je také lákavé, že sa pravdepodobne ani nebudete vedieť rozhodnúť. Okrem občerstvenia máte možnosť agroturistiky, ktorá je hlavným bodom na programe chatárov – tí sa o toto miesto a kone s láskou starajú už zopár rokov. Potešte sa vychádzkou na koňoch do lesa a zahĺbte sa do starodávnej jazdy človeka v sedle.

V Košiciach nájdete desiatky možností na zaujímavý program. Pre viac info sledujte www.visitkosice.org alebo www.kosickydetskypas.sk.

Andrea Petrovčinová pre Visit Košice

​​Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Košice

Slovensko

Teraz najčítanejšie