Denník N

Prezidentkini protokolisti: Pápežská delegácia prišla s podrobným plánom, poznali aj výšku schodov

Frencien Bauer (vľavo) a Roman Roth (vpravo). Foto N - Tomáš Benedikovič
Frencien Bauer (vľavo) a Roman Roth (vpravo). Foto N – Tomáš Benedikovič

Už na jar prišla na Slovensko delegácia z Vatikánu, aby si prezrela miesta, kam by mohol prísť pápež František. Sprevádzali ich aj protokolisti z Prezidentského paláca Frencien Bauer a Roman Roth.

Je podľa nich prirodzené, že pápež si na zahraničnú cestu zvolil Slovensko, pretože bude na eucharistickom kongrese v Budapešti, a keď už niekam vycestuje, má vo zvyku navštíviť aj okolité krajiny. Pápež František si navyše podľa nich osobnostne sadol aj s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s ktorou majú rovnaké priority – starostlivosť o seniorov, chudobné vylúčené komunity či ekológiu.

Návšteva pápeža Františka sa bude v mnohom líšiť od bežných návštev iných hláv štátov. Napríklad sa nebude stretávať len s politikmi, ale aj s ich rodinami a nebude na žiadnom slávnostnom obede alebo večeri, pretože verejne neje. Čo vlastne môže príchod pápeža Slovensku ponúknuť? „Je to pre nás príležitosť na prezentáciu Slovenska. Prezidentka Čaputová bude mať so Svätým Otcom vystúpenie, ktoré sa bude vysielať v priamom prenose na celom svete,“ hovoria protokolisti. Ich odpovede v rozhovore nerozlišujeme, stotožňujú sa s nimi obaja.

Ako ste sa dozvedeli, že na Slovensko príde pápež?

Tak ako všetci ostatní, zo spravodajstva. Svätý Otec ešte v marci pri návrate z Iraku pripustil, že po eucharistickom kongrese v Budapešti možno navštívi aj Slovensko, keďže to nie je ďaleko.

Vtedy ste ešte s istotou nevedeli, že naozaj príde.

Takéto veci sa nehovoria nahlas, kým nie sú reálne uskutočniteľné. Následne sa k nám postupne od nášho zastúpenia vo Vatikáne a z Apoštolskej nunciatúry v Bratislave začali dostávať neformálne informácie o návšteve. Začiatkom mája sa to už jemne zoficiálnilo a na Slovensko prišiel prvý

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pápež František

Rozhovory

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie