Hviezdu psychológie Dana Arielyho obvinili, že pri výskume poctivosti klamal. O manipulácii s dátami niet pochýb, vravia vedci

Arielyho kauza nie je len o možnom individuálnom pochybení, pretože má oveľa väčší presah – možno na nej ukázať peripetie vedeckého výskumu, replikačnú krízu či význam dôvery medzi členmi vedeckého tímu.
Možno padá (vedecká) hviezda.
Trojica autorov zverejnila minulý týždeň článok, v ktorom uvádza, že majú presvedčivé dôkazy o podvodnom správaní, ktorého sa podľa nich dopustil Dan Ariely pri písaní článku z roku 2012.
Ariely je svetoznámy psychológ a behaviorálny ekonóm z Duke University.
Na sociálnych sieťach ho sledujú státisíce, jeho TED prednášky majú milióny videní a jeho knihy – preložené aj do češtiny a slovenčiny – patria medzi bestsellery.
Ariely, ktorý sa dlhodobo zaoberá výskumom morálky či poctivého správania, teraz čelí obvineniam z nečestnosti. „Niet pochýb o tom, že dáta sa falšovali,“ uvádza trio vedcov.

Ariely: Nemám dobrý príbeh
Psychológ pochybenia odmieta, priznáva však, že obvinenia sú „preukazné“ (z angl. damning) a nevrhajú naň dobré svetlo. „Prajem si, aby som mal dobrý príbeh, ale nemám,“ komentoval Ariely zistenia kolegov pre časopis Science.