Denník N

Zhovievaví k extrémistom, tvrdí na ich kritikov

Biľakov pomník v Krajnej Bystrej. Foto – Facebook výtvarníka Petra Kalmusa
Biľakov pomník v Krajnej Bystrej. Foto – Facebook výtvarníka Petra Kalmusa

Polícia by nemala stíhať tých, čo nafarbili Biľakovu bustu, ale tých, čo ju postavili.

Pomaľovanie busty kohokoľvek asi naozaj nie je práve tým prípadom, na ktorý by sa vzťahoval paragraf o nutnej obrane. V tomto jedinom bode môže mať generálna prokuratúra pravdu, ak zamietla sťažnosť dvoch výtvarníkov, ktorí vo februári tohto roku pomaľovali červenou farbou bustu komunistického politika Vasila Biľaka.

V inej rovine však majú výtvarníci pravdu. Busta je jednoznačne útokom na našu historickú pamäť, zmysel pre spravodlivosť, slušnosť i dobrý vkus – to však nie sú nutne veci trestne stíhateľné. Trestná je, naopak, na Slovensku propagácia komunizmu a akéhokoľvek iného hnutia smerujúceho k potláčaniu základných ľudských práv a slobôd. Tento trestný čin postavenie Biľakovho pomníka pravdepodobne napĺňa tiež. Alebo je tu aspoň dôvodné podozrenie, že to tak môže byť.

Súdny človek by teda očakával, že prokuratúra bude toto podozrenie vyšetrovať takisto a že sa mu dokonca bude venovať oveľa intenzívnejšie než podozreniu z vandalizmu. Propagácia komunizmu je totiž neporovnateľne nebezpečnejší a spoločensky závažnejší čin než poliatie umelecky asi neveľmi hodnotného diela čímkoľvek. Politický protest proti oslave vlastizradcu a totalitného politika je navyše v demokratickej spoločnosti niečím, čo sa obvykle nestíha, ani keď je jeho konkrétne vyjadrenie sporné.

Problém generálnej prokuratúry teda nie je ani tak to, že zamietla konkrétne odôvodnenie sťažnosti výtvarníkov, ale to, že pokračuje v ich stíhaní, hoci je dosť na hrane, či vôbec má čo stíhať. Hlavný problém však je, že, naopak, nestíha to, čo by stíhať jednoznačne mala. Inak povedané: generálna prokuratúra opäť predvádza dvojaký meter, ako to pravidelne robí v prípade extrémistov z pravej i ľavej strany politického spektra.

A nielen prokuratúra. Ak nestačí kauza Biľakovej busty, ďalšou správou z posledných dní je, ako sa už takmer dva roky ťahá prípad neonacistického útoku na hostí nitrianskeho baru Mariatchi. Prokuratúra sa ním najprv odmietla zaoberať a dnes súd tvrdí, že nemá potrebných znalcov. Asi je to zložitejší prípad ako Biľakova busta, ale že by bol až taký zložitý, že sa pravdepodobne ani tento rok nezačne pojednávanie? Dá sa to v prípade takého závažného trestného činu vysvetliť niečím iným ako veľmi laxným prístupom polície, prokuratúry a súdov?

Škodu spôsobenú dvomi výtvarníkmi ocenila polícia na 1600 eur. Za bar Mariatchi zatiaľ padol jediný trest, extrémisticky motivovaný brutálny útok na iného človeka súd ocenil podmienkou a pokutou 400 eur.

Prípad Biľakovej busty

Komentáre

Teraz najčítanejšie