Denník N

Detskej psychiatričke z Ruska nechcú uznať diplom. Ak chce pracovať na Slovensku, musí znova vyštudovať medicínu

Jelena Konarevová. Foto N - Vitalia Bella
Jelena Konarevová. Foto N – Vitalia Bella

Jelena Konarevová je detská psychiatrička, má za sebou vyše dvadsať rokov práce s detskými pacientmi s mentálnym postihnutím, autizmom a ďalšími diagnózami. A hoci na Slovensku je akútny nedostatok detských psychiatrov – aktuálne ich je len 45 – svoje povolanie u nás vykonávať nemôže. Slovenské ministerstvo školstva jej odmieta uznať diplom.

Keď Jelena s manželom plánovali sťahovanie z Ruska do Európskej únie, dala si žiadosť o uznanie diplomu v Nemecku. „Potvrdili mi, že ho môžu bez problémov uznať. Zdalo sa nám však, že v Nemecku je veľmi rýchle životné tempo a viac nás lákalo Slovensko, ktoré je menšie, milšie, príjemnejšie. Pripadalo nám, že sa tu aj ľahšie dohovoríme, budeme sa tu cítiť dobre. Preto sme sa napokon rozhodli pre Slovensko. Lenže keď sme sem prišli, zistili sme, že diplomy pediatrov tu neuznávajú. Nevedela som, že to môže byť problém,“ hovorí Jelena, ktorá sa na Slovensko presťahovala pred pol rokom z ruského Rostova na Done.

„Viem, že na Slovensku chýbajú detskí psychiatri, ale rovnako chýbajú aj v Rusku,“ dodáva lekárka. „Chcela by som pokračovať vo svojej práci, no na Slovensku sa to zatiaľ, žiaľ, nedá.“

Najprv by museli vyštudovať všeobecné lekárstvo

Jelena Konarevová narazila na rovnaký problém ako už pred ňou ukrajinská pediatrička Viktorija Dmytruk, ktorá prišla na Slovensko pred piatimi rokmi. Hoci na Ukrajine pracovala 25 rokov ako pediatrička, má dve atestácie z detských infekčných ochorení a pediatrie, získala doktorát a prednášala aj na univerzite, na Slovensku liečiť deti nemôže.

„Slovensko požaduje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Zdravotníctvo

Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie