Denník N

Newsfilter: Dve nešťastné rošády za jeden deň ukazujú, ako koalícia stráca zábrany

Veronika Remišová a Milan Krajniak. Foto - TASR
Veronika Remišová a Milan Krajniak. Foto – TASR

1. Zvyšky odbornosti sa vytrácajú. 2. Lipšic prešiel do protiútoku. 3. Európski socialisti asi nečítajú Ficov Facebook.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Gemerka zo slovenského krasuMinerálna voda Gemerka, s obsahom horčíka a vápnika, priaznivo pôsobí na psychické aj fyzické zdravie.


Správy vybral a komentoval Zoltán Szalay

1. Zvyšky odbornosti sa vytrácajú

Táto koalícia nikdy nemala dostatok odborníkov, keďže v nej preferovali skôr matné požiadavky na statočnosť a hrdinskosť, teda na vlastnosti, ktoré sa podľa dogmy OĽaNO mali sústreďovať v Igorovi Matovičovi. Výnimku z tejto zásady predstavovala v niektorých prípadoch strana Za ľudí, kým ju nezničil malicherný politický súboj. Odvolanie štátnej tajomníčky Zuzany Kumanovej definitívne potvrdilo, že odbornosť už neznamená nič ani pre Za ľudí.

Nevysvetlená výmena. Po svojom odvolaní hovorila o konci odbornosti v Za ľudí aj samotná Kumanová, ktorú vláda nahradila exposlankyňou vernou Veronike Remišovej Vierou Leščákovou. Kumanová pôsobila na ministerstve kultúry necelý rok a nedosiahla revolučné zmeny, jej schopnosti však nikto nespochybnil a nič jej nemohla vytknúť ani jej stranícka šéfka. Vysvetlením jej výmeny v skutočnosti je, že koalícia rozhoduje ad hoc a podľa personálnych ambícií svojich lídrov.

Menšiny sú vonku. Prípad Kumanovej nám môže pripomínať odvolanie štátnej tajomníčky ministerstva školstva Moniky Filipovej v júni, ktorá bola takisto uznávanou odborníčkou, ale zaplietla sa do osobného sporu s ministrom Gröhlingom z SaS. Ďalšou paralelou medzi nimi je, že boli jedinými predstaviteľkami svojej národnostnej menšiny vo vláde: Filipová reprezentovala Maďarov, Kumanová Rómov. Státisíce ľudí, ktorí patria k týmto menšinám, majú teda smolu.

Aj Krajniak dosadil svojho človeka. V stredu však vláda stihla aj ďalšiu kontroverznú nomináciu. Ústredie práce povedie po novom verný spolubojovník Milana Krajniaka

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Daniel Lipšic

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Robert Fico

Za ľudí

Komentáre

Teraz najčítanejšie