Denník N

Fascinujúce dobrodružstvo pre zasvätených

Teatrologička Ľubica Krénová sa v monografii o Martinovi Hubovi detailne zamerala na jeho tvorbu, život i názory na široký okruh tém.

Nedávna smrť Milana Lasicu, ktorý bol dlho renomovanou značkou kultúrnej kvality, nás mnohých zaskočila. Zvykli sme si na jeho prítomnosť, akoby mala trvať večne.

Aj o niečo mladší herec, režisér, dlhoročný pedagóg a svojský filozof Martin Huba je naším akosi samozrejmým kultúrnym pokladom – našťastie živým, vitálnym. Slovenská divadelná veda si ho nedávno uctila a zaradila medzi klasikov.

Autorka publikácie s jednoduchým názvom Martin Huba (vydal Slovart a Divadelný ústav), skúsená teatrologička Ľubica Krénová, sa detailne zamerala na jeho tvorbu, život i názory na široký okruh tém. Po Milanovi Kňažkovi a Ladislavovi Chudíkovi je to jej tretia monografia venovaná výraznému slovenskému divadelníkovi.

Dialóg medzi teóriou a praxou

Už v úvode sa vyznala z očarenia Hubovým „mimoriadnym darom uvažovania a formulovania“, ocenila jeho „schopnosť analytického myslenia, psychologického vhľadu aj utvárania syntetických záverov“. Tieto jeho schopnosti využila aj pri koncipovaní svojej knihy.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Divadlo

Kultúra

Teraz najčítanejšie