Slovenskí hokejisti sú po víťazstve nad Poľskom blízko k postupu na OH

Radosť slovenských hokejistov. Foto TASR - Martin Baumann
Radosť slovenských hokejistov. Foto TASR – Martin Baumann

Slovenská hokejová reprezentácia zdolala Poľsko 5:1 a po dvoch zápasoch olympijskej kvalifikácie má plný počet bodov. O pohodlné víťazstvo sa v piatok večer v Bratislave zaslúžili dvakrát Ružička, Hudáček, Roman a Cehlárik. Slováci súpera prestrieľali 48:17.

V druhom zápase bratislavskej D-skupiny vyhrali Bielorusi nad Rakúšanmi 5:2 a pred záverečnými nedeľňajšími zápasmi majú Slováci šesť bodov, Bielorusi a Poliaci tri, Rakúšania sú bez bodu a rovnako ako Poliaci už postúpiť nemôžu. V boji o postup na OH tak bude nášmu tímu v zápase s Bieloruskom (nedeľa, 17.30) stačiť aj jeden bod, teda remíza v riadnom hracom čase. Ak by Poliaci vyhrali nad Rakúskom, Slováci by mohli aj prehrať o dva góly a v tabuľke troch šesťbodových tímov by skončili na postupovom prvom mieste.

Tím Craiga Ramsayho nastúpil takmer v rovnakom zložení ako vo štvrtkovom zápase s Bieloruskom, jedinou zmenou bola absencia zraneného Miloša Kelemena vo štvrtom útoku. Nahradil ho Miloš Roman. Slováci boli jasnými favoritmi, pretože Poliaci sedemnásť rokov hrajú v nižších kategóriách MS.

Samuel Kňažko. Foto TASR – Martin Baumann

V prvej tretine 22 striel, ale len jeden gól v poľskej sieti

Slováci na súpera vybehli a všetky útoky mali viacero streleckých pokusov. Naturalizovaný poľský brankár John Murray pokračoval vo veľmi dobrom výkone, keďže vo víťaznom zápase s Bielorusmi neinkasoval. Vydržalo mu to však len do deviatej minúty, keď veľký tlak využil na prvý gól Adam Ružička. Podarilo sa mu to s veľkým prispením obrancu Wanackého, ktorý si nahodený puk spoza brány zrazil za bránkovú čiaru.

Po strelenom góle favorit nevyužil presilovú hru a prvú lepšiu pasáž hry predviedli Poliaci, ktorí tiež získali početnú výhodu. V nej si vypracovali viacero šancí, no nevyrovnali. Pokračovala tak dominancia Slovákov. Zvýšiť mohli napríklad pri brejku dvoch na jedného, keď Daňovu strelu po prihrávke Studeniča zneškodnil Murray.

V ďalšej slovenskej presilovke sa sám pred brankárom amerického pôvodu ocitol Hudáček, no nezakončil presne. Murray následne vychytal Pospíšila a v závere prvej tretiny vytesnil aj dobrý pokus Slafkovského či kapitána Hrivíka. Branislav Konrád na opačnej strane ihriska nemal takmer žiadnu prácu.

Slovenskí hokejisti v zápase s Poľskom. Foto TASR – Martin Baumann

V druhej tretine už favorit dominoval

Po 22 streleckých pokusoch v prvej tretine pokračovali Slováci vo veľkej aktivite aj v druhej časti hry, dokonca aj počas prvých dvoch minút, keď hrali v oslabení. Druhý gól strelil v 25. minúte Libor Hudáček. Podarilo sa mu to po výbornej individuálnej akcii, ktorej predchádzala ďaleká kolmá prihrávka Čerešnáka na modrú čiaru.

Poliakov inkasovaný gól vyhodil z rytmu a Slováci už úplne dominovali. Tretí gól pridala štvrtá formácia mladíkov, keď sa po Nemcovej prihrávke dostal do útočného pásma Slafkovský, naviazal na seba dvoch protihráčov a peknou „žabkou“ našiel pred bránou Romana, ktorý si vychutnal Murrayho.

Veľkú prevahu domáceho tímu v polovici zápasu zastavilo zbytočné vylúčenie Pospíšila za napadnutie. Prvé problémy v druhej tretine musel riešiť brankár Konrád a v závere presilovky ho prekonal kapitán Dziubinski. Presadil sa strelou z prvej po prihrávke spoza brány. To povzbudilo Poliakov a dostali sa aj do ďalších šancí.

Mierne nadýchnutie outsidera zastavila využitá presilovka Slovákov, keď bol na konci výbornej kombinácie Peter Cehlárik, a od 33. minúty bol stav 4:1. V druhej tretine si ešte Slováci vypracovali viacero šancí, ale skóre sa už nemenilo. Po štyridsiatich minútach bol pomer striel 39:14; aktívnejším Slovákom pomohla aj striedačka bližšie k bráne súpera, vďaka čomu viackrát na dlhé pasáže zavreli súpera.

Peter Cehlárik a poľský brankár John Murray. Foto TASR – Martin Baumann

Zápas sa len dohrával, Ružička sa pokúšal o hetrik

Záverečná tretina sa už nehrala vo vysokom tempe a nemala veľký náboj. Poliaci pôsobili unaveným dojmom a Slováci už zrejme mysleli na záverečný nedeľňajší zápas s Bielorusmi. K zveľadeniu výsledku pomohla nášmu tímu presilovka. Pár sekúnd po jej skončení využil pobyt v útočnom pásme Adam Ružička a šikovne tečoval Pospíšilovo nahodenie od modrej čiary. Gól dlho skúmali rozhodcovia, ale Ružička vysokou hokejkou puk nesklepol.

V ďalšom priebehu nastrelil Gernát tyč a Adam Ružička mal ešte v závere zápasu dve šance na strelenie hetriku, a to pred zápasom nemal na konte ešte žiadny reprezentačný gól medzi seniormi. Slováci držali puk ďaleko od brankára Konráda, ktorý bol aj v tretej tretine takmer bez práce, a skóre sa už nezmenilo. Zverenci Craiga Ramsayho vyhrali 5:1.

„Vedeli sme, že Poliaci budú ustupovať a dobre brániť stredné pásmo. Chceli sme čo najrýchlejšie gólovo odskočiť, no oni boli obetaví a držal ich brankár. No v druhej tretine sme stupňovali tlak, veľa strieľali, už mali hráčov pred bránou, boli agresívnejší a prišli góly,“ hodnotil zápas v rozhovore pre RTVS asistent hlavného trénera Andrej Podkonický. „Ešte však budeme chcieť zlepšiť presilovky. Určite to bude s Bielorusmi ťažké, ale musíme hrať svoju hru, a ak budeme predvádzať svoj rýchly a agresívny hokej, budeme úspešní,“ dodal.

„Víťazstvo sa zo začiatku rodilo ťažko. Nedarilo sa nám premieňať šance, ale v druhej tretine sa to už zlomilo. Zistili sme, že góly vieme dávať, takže dúfam, že nám to bude padať aj v nedeľu. Bude to náročné, ale určite si naštudujeme bieloruskú hru,“ povedal po zápase autor dvoch asistencií Peter Čerešňák.

Kvalifikácia na OH 2022 – D-skupina (Bratislava):
Slovensko – Poľsko 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)
Góly: 9. Ružička (Čerešňák, Gernát), 25. Hudáček (Čerešňák, Gernát), 27. Roman (Slafkovský, Nemec), 33. Cehlárik (Hudáček, Jurčo), 49. Ružička (Pospíšil, Lantoši) – 31. Dziubinski (Lyszczarczyk, Chmielewski). Rozhodovali: Öhlund (Švéd.), Tscherrig (Švaj.) – Kröyer (Dán.), Zunde (Lot.), vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 3685 divákov.

Zostavy:
Slovensko: Konrád – Jaroš, Marinčin, Gernát, Čerešňák, Kňažko, Grman, Nemec, Ďaloga – Jurčo, Hrivík, Cehlárik – Lantoši, Ružička, Pospíšil – Studenič, Hudáček, Daňo – Slafkovský, Gríger, Roman
Poľsko: Murray – Kolusz, Ciura, Wajda, Kostek, Górny, Bryk, Wanacki, Jaskiewicz – Pas, Chmielewski, Dziubinski – Zygmunt, Wronka, Pasiut – Urbanowicz, Lyszczarczyk, Komorski – Walega, Starzynski, Przygodzki