Denník N

Je lepšie zahrať si šach s holubom ako s falošným hráčom

Ilustrácia - Fedor Pichanič
Ilustrácia – Fedor Pichanič

Aj Messi by si určite zahral futbal radšej s dedinčanmi spod Tatier ako s podvodníkmi zo svetovej ligy.

Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied

Prvou úlohou a poslaním vedca je odpovedať na otázky, na ktoré zatiaľ nepoznáme odpoveď. Veda však nedáva na otázky definitívne odpovede. Jej úlohou je skôr dokazovať nepravdy a potom klásť ďalšie otázky.

Vedec sa totiž ako každý človek môže mýliť, prípadne v čase svojho výskumu ešte nepozná dostatok informácií a nemá potrebné nástroje na získanie odpovede.

Napríklad Newtonova teória fungovania vesmíru bola storočia považovaná za správnu, kým Albert Einstein nedokázal, že pri rýchlostiach blízkych rýchlosti svetla sa to fungovanie mení. To však neznamená, že Newton podvádzal. Jednoducho nemal šancu poznať to, čo Einstein.

Nie je preto také podstatné, či vedec odhalí navždy platiacu pravdu. Dôležité a nevyhnutné je, aby vedec robil svoj výskum pravdivo. V súlade s vonkajším svetom sa snažil hľadať odpovede. Robí sa to experimentom a tie experimenty musí vedec poctivo vyhodnotiť.

Ani dnešní vedci nepoznajú všetko. Nevedia, aká otázka ich čaká po ďalšej nájdenej odpovedi, netušia, čo bude ďalší krok. Musia si to všetko najprv overiť.

To je to, keď sa hovorí, že veda má byť postavená na dôkazoch.

Sú však aj takí vedci, ktorí výsledky svojho výskumu prispôsobujú svojmu dopredu nastavenému presvedčeniu. A tak ohýbajú aj dôkazy. Tomu sa zasa hovorí vedecký podvod – fabrikácia.

Ale nielen podvod kriví vedu. Podobne falošné je aj to, ak si niekto z množstva vedeckých výsledkov vyberá len tie, ktoré sa hodia do jeho presvedčenia a ostatné ignoruje, aj keby boli početnejšie a štatisticky spoľahlivejšie. Tomu sa vraví demagógia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Očkovanie proti koronavírusu

Komentáre

Teraz najčítanejšie