Denník N

Zachraňuje predčasne narodené deti: Komu môžem pomôcť, keď sa zaočkujem? Napríklad novorodencovi s váhou 410 g

Foto - archív V. Chovanovej
Foto – archív V. Chovanovej

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Vanda Chovanová pracuje ako primárka oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach. Lekársky sa stará o tie najmenšie predčasne narodené deti, ktorých organizmus nemal dostatočný čas vyvinúť sa v maternici matky. Niektoré z nich vážia aj menej ako pol kilogramu. Ak si to chcete predstaviť názornejšie, je to menej ako polovica vrecka múky alebo cukru. Život týchto detí môže ohroziť čokoľvek. Napríklad aj stretnutie s nezaočkovaným človekom.

Odborníci opakovane hovoria o tom, že očkovanie chráni nielen tých, ktorí sa očkujú, ale aj ľudí, ktorí sa očkovať nemôžu pre slabú imunitu alebo iné zdravotné komplikácie. Vy sa staráte práve o jednu skupinu takýchto pacientov, o predčasne narodené deti. Ako sa ich dotýka spochybňovanie očkovania a konceptu spoločnej zodpovednosti za naše zdravie?

Existuje jeden veľmi dobrý príklad, ktorý jasne dokazuje, prečo nie je dôležité očkovať sa len vtedy, keď sme rizikovou skupinou. Tým dôkazom je očkovanie proti rubeole.

Na Slovensku je povinné a realizuje sa zhruba okolo prvého roku veku dieťaťa. Rubeola je pritom úplne nezávažné ochorenie detského veku, ktoré sa u chorého dieťaťa prejavuje nízkymi teplotami, vyrážkou a zdurenými uzlinami. V princípe, ako príde, tak odíde. Ak má však na rubeolu choré dieťa tehotnú mamu alebo povedzme učiteľku v škôlke a ona sa od neho nakazí v prvom trimestri tehotenstva, dieťaťu, ktoré čaká, hrozia vážne vývojové poškodenia a ťažké mentálne postihnutie.

Preto je očkovanie dôležité. Neočkujeme sa len preto, aby sme my ostali zdraví, ale aby sme chránili tých, ktorí sa nakazia, hoci za to nemôžu a chorobe sa nevedia adekvátne brániť.

Ako ste povedali, deti, ktoré ležia na našom oddelení, sa proti chorobe covid-19 očkovať nemôžu. Ani väčšina ich matiek zaočkovaná nie je, pretože očkovanie pre tehotné ženy vo vysokom štádiu tehotenstva zatiaľ nebolo jednoznačne odporúčané. Ak sa však dajú zaočkovať ostatní ľudia, nechránia tým len seba, ale chránia aj tieto deti, ich mamy, ako aj personál nemocničných oddelení, ako je to naše.

Prečo je to dôležité v prípade zdravotného personálu?

O predčasne narodené deti sa stará vysokokvalifikovaný personál. Nemôžeme si dovoliť ochorieť, pretože každý výpadok v práci sa odráža na schopnosti zabezpečiť týmto ohrozeným deťom kvalitnú zdravotnú starostlivosť.

Jedna zdravotná sestra sa dokáže adekvátne postarať maximálne o tri predčasne narodené ventilované deti. Ak je personálu menej, počet novorodencov, o ktoré sa musia postarať, stúpa. Pritom každá chyba, nepozornosť alebo minúta času navyše, ktorú musíte venovať jednému pacientovi/pacientke, môže mať fatálne následky pre ďalšie dieťa.

Očkovanie je naozaj veľmi dôležité. Osobne som zaočkovaná od prvej chvíle, ako sa očkovať dalo, a odhodlane čakám na tretiu dávku. Dokonca by som nemala nič proti tomu, keby sa určité skupiny populácie museli očkovať povinne.

Neodrádza vás argumentácia, že ide o nový, ešte dostatočne nevyskúšaný typ vakcíny?

Na to vám môžem povedať len toľko, že my ako zdravotnícki pracovníci máme povinné očkovanie proti žltačke typu B. Toto očkovanie sme absolvovali pred tridsiatimi rokmi ako vysokoškolskí študenti medicíny. Aj vtedy pritom išlo o novú, rekombinantne vytvorenú proteínovú vakcínu, s ktorou neboli žiadne skúsenosti.

Očkovalo sa nás

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Očkovanie proti koronavírusu

Podcasty Denníka N

Rodičovstvo

Rozhovory

Zdravotníctvo

Rodina a vzťahy, Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie