Denník N

Zástupkyňa riaditeľky školy: Rodičia a učitelia sú takí nahnevaní, že na mieste politikov by som ich už fakt nedráždila

Adriana Jurášková. Foto - archív Adriany Juráškovej
Adriana Jurášková. Foto – archív Adriany Juráškovej

Naša školská psychologička to povedala jasne – tie deti naozaj trpia, tvrdí v otvorenom rozhovore dlhoročná pedagogička obchodnej akadémie v Ružinove Adriana Jurášková.

V rozhovore sa okrem iného dočítate:

  • v akom psychickom stave sa vrátili deti po lockdowne,
  • či sa medzi rodičmi a učiteľmi našli odporcovia protipandemických opatrení,
  • čo by škola urobila, keby pedagóg žiakov presviedčal, že očkovanie je nebezpečné a rúška sú nezmysel,
  • ako zisťovali, či žiaci nepodvádzali, keď sedeli doma za počítačmi,
  • čo vyčíta vláde pri riadení pandémie v školstve.

Aké máte pocity pred začiatkom školského roka po tom, čo školstvo zažilo za posledný rok a pol?

Teším sa a najmä dúfam, že tento rok sa bude normálne chodiť do školy. Obavy z nejakej katastrofy nemám, lebo po tom, čo sme prežili od marca minulého roka, ma už asi nemá čo prekvapiť. Minister školstva navyše sľúbil, že školy by sa už nemali zatvárať hromadne.

Mimochodom, keby to isté platilo aj minulý školský rok, naša škola vôbec nemusela byť zavretá. Nakazených sme mali minimum.

Zjavne ešte veríte v to, že sľuby ministrov tejto vlády sa dodržiavajú.

Chcela by som v to veriť, hoci viem, že minister môže niečo povedať a potom mu to iní vo vláde zmenia. Na druhej strane od ministra očakávam, že si vie buchnúť do stola a trvať na svojom. Faktom je, že rodičia aj učitelia sú už takí nahnevaní a nervózni z toho, ako sa tu pristupovalo k vzdelávaniu počas pandémie, že na mieste politikov by som ich už radšej nedráždila.

Viacerí známi, ktorí učia, mi spomínali, že deti sa im po lockdowne v tomto roku vrátili do škôl v zlom psychickom stave. Bolo to tak aj u vás?

Jednoznačne. Obávam sa, že lockdown zanechal stopy na väčšine študentov. Sama mám doma syna – stredoškoláka – a vidím, že stratou živých sociálnych kontaktov trpí aj jeho komunikácia po návrate do školy.

Keď sa školy po dlhom čase otvorili, ako učitelia sme videli, že deti v triedach síce sedia vedľa seba, ale vzájomne takmer nehovoria. Väčšina z nich ťukala do mobilov, lebo začala preferovať písomnú komunikáciu s okolím. Akoby sa báli čokoľvek spýtať svojich spolužiakov alebo zabudli, že existujú aj rozhovory naživo. Bol to zvláštny pohľad.

Čo ste s tým robili?

Dostali sme odporúčanie, aby sme ich týždeň až dva nechali adaptovať sa v staronovom prostredí. Samotné vzdelávanie v tej chvíli nebolo najdôležitejšie, najskôr sa museli dostať do pôvodných koľají a začať komunikovať normálne ako pred pandémiou.

Všimla som si aj to, že niektorí študenti sa báli chodiť do školy. Nielen preto, že nevedeli, ako komunikovať so spolužiakmi, ale aj preto, že nemali spoločné témy. Chýbali im spoločné zážitky, spoločné akcie.

Ďalší sa zase báli zo zdravotných dôvodov. Niektorí boli priam vydesení, že sa v škole nakazia. Mali strach sa k niekomu priblížiť, nebodaj sa niekoho dotknúť. Sú to mladí ľudia, ktorí ešte nevedia, že stretávať sa s chorobami budú u seba či v okolí celý život, a tak ani netušia, ako reagovať.

Majú dnes skutočný dôvod na obavy?

Nikdy predtým v našej škole nebolo tak čisto, všetko tak často dezinfikované a vetrané ako po lockdowne. Predtým sa upratovalo štandardne, dnes sa všetko robí nadštandardne a radšej sa to preženie, ako by sa malo niečo zanedbať.

Mydlá, dezinfekcie aj germicídne žiariče sú v triedach samozrejmosťou, upratovačka každú chvíľu čistí kľučky a ďalšie veci. To nič nemení na fakte, že časť študentov má aj tak strach. Je to ľudské. Niečo čítajú v novinách, v niečom ich ovplyvňujú rodičia – je to cítiť.

Vráťme sa k psychickým stavom žiakov. Už dva školské roky mali vážne nabúrané a mnohí sa vraj do škôl vrátili s úzkosťami, tenziami, depresiami, niektorí majú za sebou sebapoškodzovanie.

To je pravda. Rozprávam sa aj s kolegyňami a kolegami z iných škôl a 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Školstvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie