Denník N

Na policajtov sa nadáva, lebo vykonávajú nezmyselné príkazy

Vládna koalícia nemá obmedzovať možnosti občanov. Je dôležité, aby občania vedeli, kto a ako voči nim koná, a to najmä v mene štátu.

Autor je predsedom strany Maďarské fórum

Vláda predkladá zákon o policajnom zbore, ktorým chce docieliť, aby policajti, predstavitelia štátnej moci, nemuseli mať na uniforme uvedené svoje mená. Policajt má právo občana identifikovať. Občan toto právo nemá. Doteraz si to mohol zistiť jedine z menovky na uniforme. V normálnej spoločnosti je bežné, že občan vie, kto koná v mene štátu, hlavne ak koná prioritne v záujme občanov. Veď policajt predsa „pomáha a chráni“. Aj prípadná korupcia v radoch policajtov je zo strany občana ľahšie identifikovateľná. Dnes, keď vidíme voči koľkým policajtom je vedené vyšetrovanie, treba mať na zreteli aj túto skutočnosť.

Výhovorka, že na policajtov ľudia nadávajú, a preto treba zaviesť nezmyselné opatrenie, je pri všetkej dobrej vôli blud. Policajti – ťažkoodenci menovky na uniformách nemajú. Pre tých, čo kričia na protestoch, je preto toto riešenie už dnes irelevantné.

Pozrime sa na ostatné prípady, ktoré udáva minister Mikulec. Na policajtov ľudia nadávajú pri hraničných kontrolách (okrem východnej hranice). Tie tu však roky od vstupu Slovenska do schengenského priestoru neboli a dúfajme, že po skončení pandémie opäť nebudú. Za to, že na policajtov občania nadávajú, lebo vykonávajú zlé rozhodnutia, môžu prioritne ich nadriadení a nie samotní policajti. Spomeňme si na prvý lockdown, keď policajti na diaľnici zastavovali autá a vypytovali sa vodičov, prečo prekračujú hranice okresu. Vznikol z toho celospoločenský hnev na policajtov. Toto však bol výsledok politického rozhodnutia vedenia krajiny, a nie samotných policajtov.

Krajina namiesto anonymizácie štátnych úradov potrebuje múdru a zodpovednú vládu odborníkov, ktorí štátnym aparátom nebudú zbytočne šikanovať občanov.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie