Denník N

Takto sa dôveryhodnosť generálnej prokuratúry neobnoví

Generálna prokuratúra sídli v centre Bratislavy. Foto - TASR
Generálna prokuratúra sídli v centre Bratislavy. Foto – TASR

Všetky tie reči, sľuby a videá sa skončili oživovaním práve tých spôsobov, ktoré predtým kritizovali.

Autor je publicista, v rokoch 2010 až 2012 bol poradcom premiérky Ivety Radičovej

O reálnej vine či nevine Pčolinského nevieme nič. Generálna prokuratúra nám neumožnila dozvedieť sa pravdu. Nenechala to na súdy, aby tie rozhodli. Údajné procesné chyby však ešte nič nehovoria o vine či nevine.

Ani trnkovské rozhodnutie generálnej prokuratúry neznamená, že si nemôžeme myslieť, že Pčolinského obvinenie bolo oprávnené. A že toto celé smrdí. Asi tak ako smrdeli viaceré rozhodnutia vo Ficových časoch. Vtedy Matovič a spol. vykrikovali o vyčistení Slovenska od mafie a korupcie. Skúška Ficom hovorí, že keby dnes vládol Fico a Matovič by bol v opozícii, už by kričal do megafónu o mafii, nakrúcal by videá o korupčnej bande a o ochrane „našich ľudí“.

Zrušiť obvinenie v hodine dvanástej si len ťažko možno vysvetliť inak ako ochranu „nášho človeka“. Niežeby sa v minulosti nediali procesné pochybenia (tie sa budú diať aj v budúcnosti), ale…

Žilinka mal šancu prinavrátiť generálnej prokuratúre vážnosť a dobré meno (aj napriek tomu, že už pri jeho menovaní boli pochybnosti, najmä keď sa ukázalo, že Žilinka na verejnom vypočutí klamal). Už sa tak nestane.

Sťažovať sa na Žilinku, pýtať si od neho vysvetlenie a byť z neho sklamaný je možné a je to namieste, no podstata je hlbšie. Žilinka len dokonáva obraz o charaktere koalície.

Toto všetko sa nezačalo dnes.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Maroš Žilinka

Komentáre

Teraz najčítanejšie