Denník N

Keď sa čert bije s diablom: čo znamená súperenie Talibanu s odnožou takzvaného Islamského štátu

Bojovníci Talibanu preberajú kontrolu nad prezidentským palácom v Kábule. Foto - TASR/AP
Bojovníci Talibanu preberajú kontrolu nad prezidentským palácom v Kábule. Foto – TASR/AP

Otázka znie, či bude v Afganistane po odchode NATO emirát alebo kalifát.

Po odchode posledného amerického vojaka, generála v plnej poľnej na ikonickej zelenej nočnej fotografii, nastala nová situácia. Súperenie „zlých“ a „ešte horších“ môže vyústiť do nového kola katastrofy.

Trochu to pripomína šibeničný humor. V zmysle, či je lepšia guľka alebo povraz. Pre človeka pred popravou to môže byť posledná dilema. A môže mu to byť aj jedno. Isté nie zanedbateľné rozdiely by tu však boli.

Zatiaľ sa veci javia tak, že Taliban bude hriešnikov v zmysle svojho výkladu práva šaría „iba“ bičovať, bude im odsekávať končatiny, v horšom prípade ich bude popravovať. Na rozdiel od toho takzvaný IS-Ch je naďalej, ako ukázal nedávno v Kábule, schopný bombových teroristických útokov s desiatkami, možno stovkami obetí.

Je viacero scenárov, ako môže súperenie náboženských fundamentalistov a najhorších teroristov dopadnúť.

V láske sa určite nemajú. Popravujú si navzájom zajatcov. No najmä – ak chce Taliban udržať zdanie ako-tak civilizovanej vlády, ktorá ašpiruje na podmienečné uznanie medzinárodného spoločenstva, musí tých odhadovaných dvetisíc bojovníkov IS-Ch poraziť. Alebo aspoň zneutralizovať.

Paradoxne, ak sa to Talibanu podarí, v čom mu všetci držíme palce, vzrastie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Afganistan

Komentáre

Teraz najčítanejšie