Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Čo nám ukázali tri týždne od pádu Kábulu

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. To, čo sme zatiaľ videli od Talibanu, nám nedáva veľkú nádej. 2. Dvojrýchlostná Európa je realitou, Slovensko je medzi najhoršími v očkovaní. 3. Afganistan spôsobil Bidenovi problémy.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Dobrý deň,

Svetový newsfilter sa vracia po dvojtýždňovej letnej prestávke. Za ten čas sa toho udialo veľa najmä v Afganistane, kde sa Taliban veľmi rýchlo chopil moci.

Na to, ako presne bude vláda radikálneho hnutia vyzerať, si ešte treba počkať. Už teraz sa však dá urobiť niekoľko záverov. Žiadny z nich nevzbudzuje nádej.


Ázia: Čo sa ukázalo po páde Kábulu

Taliban tento týždeň oslavoval. Po dvadsiatich rokoch už v Afganistane nie je žiadny americký vojak a celý svet sa viac-menej zmieril s tým, že v krajine bude vládnuť hnutie, ktoré zahraničné vojská pred dvoma dekádami zvrhli, pretože poskytlo útočisko teroristom.

Taliban sľubuje, že teraz to už tak nebude, no realita môže byť horšia.

Čo sa stalo: Cez víkend uplynú tri týždne od momentu, keď Taliban vstúpil do hlavného mesta Afganistanu. Radikálne hnutie už má pod kontrolou aj letisko v Kábule a postupne sa snaží skonsolidovať moc.

Zároveň sa snaží presvedčiť svet, že sa zmenilo aspoň natoľko, aby ho brali za partnera, s Afganistanom obchodovali a posielali doň pomoc.

Ako však vraví analytik Michael Kugelman, odpoveď na otázku, v čom je Taliban iný ako v 90. rokoch, je pomerne pesimistická – hnutie sa zmenilo v tom, že lepšie rozumie technológiám, PR a potrebe legitimity, no jeho základná ideológia a predstavy sú rovnaké.

To nie je dobrá správa pre zahraničie ani pre Afgancov, ktorí Taliban nepodporujú.

Ako budú vládnuť: O režime, ktorý chcú nastoliť, veľa vypovedá to, ako má vyzerať vláda.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Afganistan

Európska únia

Joe Biden

Očkovanie proti koronavírusu

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie