Denník N

Newsfilter: Matovič prenechal koalíciu Kollárovi a ten už vie, ako s ňou naložiť

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Ani Igor Matovič sa už nemôže brať vážne. 2. Lídrom koalície je Boris Kollár. 3. Na súde s Trnkom sa ukázal Žilinkov efekt.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Vypočujte si rozhovory s odvážnymi whisteblowermi v podcaste Neumlčaní, ktorý pripravuje Úrad na ochranu oznamovateľov.

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský.

1. Ani Igor Matovič sa už nemôže brať vážne

Igor Matovič by mal byť práve teraz teoreticky na roztrhanie. Ako líder koalície musí po sporných rozhodnutiach generálnej prokuratúry zachraňovať protikorupčný imidž celej tejto garnitúry, a to v situácii, keď jeden z koaličných partnerov otvorene blokuje ešte aj to málo, čo by zvyšok koalície dokázal urobiť – zrušiť alebo zmeniť Žilinkov paragraf 363.

Ako minister financií onedlho najzadlženejšej krajiny v Európskej únii zase čelí lúpežným nájazdom toho istého koaličného partnera v podobe návrhov na nové rodičovské príspevky alebo na megaprojekt nájomných bytov, ktoré by zadlženosť ešte poriadne zvýšili.

Keď však teraz po dlhom čase Matovič vystúpil dvakrát za sebou na verejnosti, venoval sa skôr iným veciam a nepôsobil dojmom, že by cítil zodpovednosť za záchranu koalície alebo aspoň štátneho rozpočtu.

Zmysel pre detail. Dá sa mu uznať, že spomedzi koalície patrila jeho reakcia na minulotýždňovú škandalóznu jazdu generálnej prokuratúry aspoň medzi tie ostrejšie. Najmä pri zrušení obvinení voči Haščákovi pripomínal Matovič chvíľami svoje staré, neviazané, protikorupčné „ja”, keď napríklad o argumentácii prokuratúry povedal, že je debilná.

Lenže silnými rečami zachraňuje Igor Matovič jedine tak zvyšky svojej vlastnej povesti. Boju s korupciou by momentálne viac ako slová pomohol napríklad jasný postoj koalície k paragrafu 363 alebo tvrdá odpoveď Borisovi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Igor Matovič

Newsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Za ľudí

Komentáre

Teraz najčítanejšie