Denník N

Porúbka, Porúbka, Porúbka a Porúbka. Duplicitné názvy obcí zákon nedovoľuje, napriek tomu ich máme 205 (+ mapa)

Zákon o obecnom zriadení hovorí, že duplicitný názov obce je neprípustný. Na Slovensku je však 205 obcí, ktoré majú názov do písmena zhodný s minimálne jednou inou obcou.

Keď sa niekedy vyberiete navštíviť svojho starého priateľa, o ktorom viete len to, že je z Lúčky, je dosť možné, že ho nenájdete. Do Lúčky síce dôjdete, ale riziko, že to bude inde, než ste chceli, je vysoké.

Keď si Lúčku vyhľadáte v mapách na Googli, nájde vám obec neďaleko Lipian. Lenže obec Lúčka sa nachádza aj pri Giraltovciach. Ďalšia je pri Krásnohorskom Podhradí a ešte jedna Lúčka je pri Spišskom Podhradí.

Všetky štyri Lúčky sú na východnom Slovensku, navyše tri z nich sú v rovnakom kraji a dve v susediacich okresoch.

Zmiasť vás môžu aj obce Kotrčiná Lúčka, Lietavská Lúčka a Nezbudská Lúčka, ktoré miestni zaiste volajú len Lúčka. A taktiež tri obce s názvom Lúčky – v pomnožnej forme.

Na podobný problém narazíte, aj keď budete hľadať obec Porúbka. Aj tá sa na Slovensku nachádza až na štyroch miestach. Okrem štyroch Porúbok na mape navyše nájdete aj Liptovskú Porúbku a Krajnú Porúbku.

Napriek tomu, že zákon o obecnom zriadení hovorí, že duplicitný názov obce je neprípustný, na Slovensku je 205 obcí, ktoré majú názov do písmena zhodný s minimálne jednou inou obcou.

Okrem štyroch Lúčok a Porúbok sa na Slovensku po trikrát nachádzajú aj obce Dúbrava, Lúčky, Petrovce, Píla, Podhorany, Podhradie, Rovné, Selce, Višňové, Závada a Závadka. Ďalších 164 obcí má svoje dvojča.

Denník N spracoval grafiku, na ktorej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie