Denník N

Svetový newsfilter: Merkelová sa na poslednú chvíľu snaží zabrániť katastrofe

Armin Laschet a Olaf Scholz. Foto - TASR/AP
Armin Laschet a Olaf Scholz. Foto – TASR/AP

1. Zvraty pred nemeckými voľbami nemajú konca. 2. Taliban nechce ženy vo vláde. 3. V Salvádore sa už platí bitcoinom.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

čoskoro sa skončí éra Angely Merkelovej. Na to, že na čele Nemecka uvidíme novú tvár, si budeme musieť chvíľu zvykať. Zdá sa, že úplne pripravení na to nie sú ani voliči, ktorí si z aktuálnej ponuky veľmi nevedia vybrať a najviac dôverujú Merkelovej.

Vďaka tomu sú nemecké voľby veľmi zamotané. Viac sa dočítate vo Svetovom newsfiltri.


Európa: Zvraty v Nemecku nemajú konca

Predvolebná kampaň v Nemecku vrcholí. Zdá sa, že voľby budú veľmi napínavé a môžu mať nečakaného víťaza.

O čo ide: Nemecko 26. septembra rozhodne, kto po šestnástich rokoch nahradí Angelu Merkelovú. A hoci sa o jej odchode vie už dlho, zatiaľ sa žiadny jednoznačný nástupca nenašiel.

Ukazuje to aj predvolebná kampaň, počas ktorej sa neustále menia preferencie a mená favoritov. Najprv to boli kresťanskí demokrati (CDU/CSU), potom sa zdalo, že môže prísť veľké prekvapenie v podobe víťazstva Zelených, no teraz sú v popredí socialisti (SPD).

Tí v polovici augusta v prieskumoch dobehli Merkelovej stranu a postupne si dokonca vybudovali náskok, ktorý sa pohybuje okolo piatich percent.

Naopak, CDU/CSU sa blíži k historickým minimám a vo voľbách jej hrozí katastrofa. Merkelová sa teraz snaží urobiť všetko pre to, aby jej predišla. Preto zašla až tam, kde sme ju často nevideli. Začala

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Afganistan

Iné podcasty Denníka N

Olaf Scholz

Svetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie