Ako vznikali konšpiračné teórie o 11. septembri: pred érou Facebooku im pomáhala aj STV

Útoky na WTC a Pentagón boli také bezprecedentné, že mnoho Slovákov neuspokojuje zdanlivo nudné vysvetlenie o teroristoch z a-Káidy.
Objavuje sa to pri každej veľkej udalosti. Ktokoľvek, kto spochybní „oficiálnu verziu“, získa všeobecnú pozornosť. Môže ísť o očkovanie, pristátie na Mesiaci alebo aj o udalosti z 11. septembra 2001.
Keď sa v roku 2016 blížilo pätnáste výročie, aj niektoré štandardné médiá uverejnili správu serióznej agentúry ČTK s titulkom: „Vedci spochybňujú vyšetrovanie pádu dvojičiek.“
„Štvorica fyzikov v uznávanom časopise Europhysics News poukázala na to, že dôkazy ukazujú skôr na riadenú demoláciu,“ písalo sa v článkoch, ktoré vzbudili ohlas na Facebooku.
V čom bol problém?
Po prvé: väčšina autorov „štúdie“ nepatrila medzi odborníkov na statiku budov, napríklad hlavný autor Steven Jones sa viac venoval solárnej energii.
Po druhé: Europhysics News nie je „uznávaný časopis“, jeho takzvaný impakt faktor bol na úrovni stredoškolského časopisu.
A po tretie: pád newyorských mrakodrapov, v ktorých sídlilo Svetové obchodné centrum (WTC), má zrozumiteľné vysvetlenie, ktoré však nie je také vzrušujúce ako verzia o veľkolepom sprisahaní.
Náraz lietadiel plných paliva spôsobil v budovách náhly požiar. Teplota vystúpila na takmer 1000 stupňov Celzia, čo bolo dosť na to, aby sa roztiahli dielce oceľového skeletu budov.
„Normálny požiar sa začne na malom mieste a šíri sa postupne. Pôvodné miesto vyhorí a následne horí na inom mieste. Vo WTC však začali naraz horieť tri celé poschodia. Teploty boli vyššie a trvali dlhšie, čo zoslabilo stĺpy,“ hovoril Denníku N Zdeněk Bažant z Northwestern University, popredný odborník na stavebné a ekologické inžinierstvo.
Takmer každý druhý Slovák
Vysvetľovanie odborníkov len ťažko súperí s tým, čo si časť verejnosti, vrátane slovenskej, chce myslieť. Verzia, že si Američania zhodili budovy sami, u mnohých