Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Návštevu pápeža si politicky najviac užije ateista Sulík

Vicepremiér, minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík. Foto N - Tomáš Benedikovič
Vicepremiér, minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Sulíkovi pomohla Remišová i pápež. 2. Žilinka sa rozčuľoval v parlamente, dvaja saskári by ho odvolali. 3. Poslanci sa konečne zastali novinárov.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Udalosti vybral a komentoval Zoltán Szalay

1. Sulíkovi pomohla Remišová i pápež

Hlas chce odvolávať Máriu Kolíkovú a Veronika Remišová s tým nemôže súhlasiť, aj keď by určite súhlasila veľmi rada. Už je však vlastne aj jedno, čo povie Veronika Remišová, lebo tým, že nechala svoju stranu rozpadnúť sa (a to sme boli ešte veľmi diplomatickí), môže byť rada, ak nepríde o to posledné, čo má, teda svoje ministerské kreslo.

Dlhodobá posila. Remišová nemôže súhlasiť s odvolaním Kolíkovej, lebo by tým riskovala konflikt s Richardom Sulíkom, ktorý sa definitívne stal Kolíkovej politickým lídrom.

Sulík v rozhovore s Dušanom Mikušovičom prezradil niektoré detaily ich dohody s odídencami zo Za ľudí. Dohoda má 23 bodov a jej súčasťou je, že ak Kolíková bude kandidovať do Národnej rady, tak iba na kandidátke SaS. Sulík sa tým stal veľkým víťazom katastrofy Za ľudí: získal nielen jedno ministerstvo navyše, ale aj najschopnejšiu političku rozpadnutej strany, s ktorou môže počítať ako s dlhodobou posilou. Môže to zvýšiť silu SaS nielen v tomto volebnom období.

Rozpad prináša spájanie. Paradoxne, rozpad Za ľudí je po dlhom čase prvou udalosťou, ktorá napokon prináša spájanie podobne rozmýšľajúcich politikov. Keďže strana bývalého prezidenta nebola v tejto forme životaschopná, je to v podstate pozitívny vývoj pre koalíciu, ktorá bude ešte určitý čas fungovať ako štvorkoalícia, ale to už bude viac-menej len formalita.

Pomôže aj pápež.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Mária Kolíková

Maroš Žilinka

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Richard Sulík

Veronika Remišová

Komentáre

Teraz najčítanejšie