Denník N

Kolíková mení plány. Z veľkej reformy súdov môže byť len čiastková

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (za SaS) ustúpila od ambiciózneho plánu prekresliť súdnu mapu Slovenska. Pôvodne ju chcela dokončiť do dvoch rokov a výsledkom malo byť o polovicu menej okresných súdov, len tri krajské a dva mestské súdy.

K nim mali pribudnúť samostatné správne súdy na čele s Najvyšším správnym súdom.

Nasledovalo množstvo odmietavých a spochybňujúcich reakcií. A tak aby Kolíková reformy presadila, rozhodla sa ísť na vec takzvanou „salámovou metódou“.

Návrh je rozdelený na štyri časti

Svoj ambiciózny plán teraz rozdelila do štyroch návrhov. Všetky teraz predloží do pripomienkového konania. Jej ambíciou je presadiť všetky štyri návrhy, no isté to nie je. Takéto „rozkúskovanie“ však znamená, že ak by aj poslanci niektorú z častí reformy stopli, prejde aspoň niečo.

Pri pôvodnom návrhu reformy hrozilo, že prejde všetko alebo nič.

Základom reformy je znížiť počet súdov, počet sudcov ostane nezmenený. Ide o to, aby sa mohli lepšie špecializovať na jeden druh agendy, čo teraz nie je možné na mnohých, najmä menších súdoch. Na konci reformy by sme na súdoch mali mať špecialistov na trestné, civilné, rodinné a obchodné právo.

Rozhodovanie súdov by tak bolo v konečnom dôsledku rýchlejšie a efektívnejšie. Zároveň ak vzniknú väčšie súdne obvody, mali by sa popretŕhať aj rôzne väzby na sudcov.

„Súdna mapa je dôležitá preto, aby sme mali kvalitnejšiu justíciu. Aby sme mohli očakávať, že rozhodnutia dostaneme rýchlejšie a budú aj kvalitnejšie, pretože ak sa sudca bude venovať jednej téme, ktorá je pre neho hlavná, tak možno očakávať, že bude vedieť rýchlejšie o spore rozhodnúť a aj jednoduchšie bude vedieť vysvetliť, prečo rozhodol tak, ako rozhodol,“ povedala Kolíková.

Dodala, že aj pre ľudí bude potom dôveryhodnejšie, že rozhodnutie súdu je spravodlivé, pretože mu budú rozumieť. „A to je vlastne to najdôležitejšie.“

Začne s mestskými súdmi

Ministerka chce samostatne navrhnúť zákon o zriadení Mestského súdu v Bratislave. Ďalší zákon sa bude týkať Mestského súdu v Košiciach. Tam je jeho zriadenie o to jednoduchšie, že košické súdy už teraz sídlia v jednej budove.

V hlavnom meste to bude komplikovanejšie. Malo by to vyzerať tak, že trestní sudcovia z doterajších okresných súdov by sa presunuli do Justičného paláca, teda sídla Okresného súdu Bratislava I a zároveň aj sídla Krajského súdu v Bratislave. Táto voľba miesta súvisí s tým, že v zadnej časti paláca je väznica.

V ktorej budove budú v hlavnom meste ďalšie úseky, jasné nie je. Je tu však zámer vybudovať či získať pre mestský súd samostatnú budovu.

„Pre Mestský súd v Bratislave chceme vybudovať nový priestor, jednu budovu, ale kým táto budova bude, tak je určite možné, aby mestský súd fungoval na pracoviskách súčasných okresných súdov,“ povedala Kolíková.

Zriadiť mestské súdy plánovala už v roku 2017 bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (za Most-Híd), pri ktorej Kolíková pracovala ako štátna tajomníčka. Ministerka vtedy narazila na odpor sudcov a z reformy napokon nič nebolo.

Teraz to vyzerá tak, že by mestské súdy prejsť mohli. Kolíková vysvetľuje, že ich schvaľovanie môže prejsť bez ohľadu na „osud zvyšných návrhov zákonov.“ V návrhu reformy počíta s tým, že mestské súdy vzniknú od marca 2022.

Súboj zvedie o krajské súdy

Zvyšné dva návrhy sa budú týkať zriadenia krajských súdov a okresných súdov. A práve pri odvolacích súdoch sa očakáva najväčší konflikt. Kolíková to zažíva od vlaňajšej jesene, keď navrhla, že z ôsmich krajských súdov budeme mať len tri.

„Predpokladám, že úplne najväčšia debata bude na úrovni krajských súdov, ale s ohľadom na to, že teraz predkladáme návrh so štyrmi obvodmi a so zachovaním pracovísk fakticky ostatných krajských súdov, tak si myslím, že by to mohlo byť tiež prijateľné a priechodnejšie,“ dodala Kolíková.

Je však presvedčená, že aj na úrovni krajských súdov treba zväčšovať obvody, aby sme zabezpečili špecializáciu sudcov, takže toto je jediná cesta pre to, aby sme dosiahli väčšiu kvalitu v justícii.

V jej novom návrhu by mali byť odvolacie súdy štyri: v Trnave, Prešove, Banskej Bystrici a v Žiline. Ak by tento návrh prešiel, štvorica krajských súdov by sa mala stať realitou od januára 2023.

Vtedy by sa mali zredukovať aj okresné súdy. Dnes ich máme 54, po novom by ich bolo už len 30.

Ministerka vysvetľuje, že návrh sídiel okresných súdov nadväzuje na vznik mestských súdov. Je to zrejmé aj z toho, že namiesto piatich bratislavských okresných a troch košických okresných súdov budú len dva veľké mestské súdy.

Táto časť reformy je však oddelená od zmeny sídiel krajských súdov. Parlament teda môže zredukovať len počty okresných súdov bez zmeny krajských.

Súčasťou reformy je aj zmena sídla obchodného registra. Registrový súd bol doposiaľ na každom okresnom súde v sídle kraja, po novom by mal byť už len v Považskej Bystrici, ktorý bude detašovaným pracoviskom súdu v Žiline.

Pokiaľ ide o predsedov a podpredsedov súdov, tých budú nanovo hľadať len v prípade mestských súdov.

Kolíková potvrdila, že z diskusie o pôvodne predloženom návrhu súdnej mapy vyplynulo, že existuje zhoda na zväčšovaní súdnych obvodov. Aj tak ju však čaká veľká debata, ktoré okresné súdy ostanú.

„V tých detailoch je potom, samozrejme, už tá zhoda zložitejšia, ale ja ju budem hľadať. Ja si myslím, že ten návrh, ktorý teraz predkladáme, vo veľkej miere vychádza z pripomienok, ktoré tu boli na jar, takže si myslím, že by to mohlo byť priechodné,“ skonštatovala.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Mária Kolíková

Reforma súdnictva

Slovensko

Teraz najčítanejšie