Narodili sa spolu, v dospelosti mali iný vek. Vedci študovali Hviezdne vojny

Vedci vypočítali, že keď sa dvojičky Luke a Leia opätovne stretnú vo filme Star Wars: Epizóda V – Impérium vracia úder, mal by sa ich vek líšiť o takmer dva roky. Ide o dôsledok teórie relativity.

Dvojvaječné dvojčatá, ako napríklad Luke a Leia Skywalkerovci, vznikli z dvoch samostatných vajíčok. Prečo k javu dochádza? Foto – YouTube

Luke a Leia, dvojičky z Hviezdnych vojen, sa narodili spolu, ale v dospelosti by sa ich vek mal líšiť. Ide o dôsledok teórie relativity. Vedci skúmali, ako veľmi súrodenci zostarli.

Podľa paradoxu dvojčiat (teoretický experiment v rámci špeciálnej teórie relativity) by dvojčatá, ktoré cestujú vesmírom rôznymi rýchlosťami, nemali starnúť rovnako. Vyplýva to z Einsteinovej teórie relativity. Albert Einstein ju publikoval v roku 1905 (špeciálna teória relativity) a 1916 (všeobecná teória relativity).

Podľa tejto teórie ovplyvňuje plynutie času gravitácia alebo rýchlosť. Jav previedli na filmové plátno nedávno v sci-fi filme Interstellar.

Ak sa pozorovateľ nachádza v blízkosti telesa s vysokou gravitáciou, napríklad obrovskej plynnej planéty alebo čiernej diery, čas pre neho plynie pomalšie. Takisto nebudú hodiny umiestnené na kopci tikať rovnako rýchlo ako tie, čo sú v údolí. Na kopci, v mieste nižšej gravitácie, budú tikať o niečo rýchlejšie.

Dvojrozmerné zobrazenie zakrivenia časopriestoru. Prítomnosť hmoty mení geometriu časopriestoru a táto (zakrivená) geometria je interpretovaná ako gravitácia. FOTO - "Spacetime curvature". Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Spacetime_curvature.png#/media/File:Spacetime_curvature.png
Dvojrozmerné zobrazenie zakrivenia časopriestoru vplyvom hmoty, v tomto prípade planétou Zem. Zmena geometrie je interpretovaná ako gravitácia.  Foto – Wikimedia Commons

Podobne to funguje pri vysokých rýchlostiach, ktoré sa blížia rýchlosti svetla. Pre pozorovateľa, ktorý sa nehýbe, plynie čas v sústave pohybujúcej sa konštantnou rýchlosťou pomalšie.

To znamená, že dvojčatá, ktoré by sa odlúčili – jedno by ostalo nehybne na Zemi, druhé by cestovalo určitý čas vysokou rýchlosťou cez vesmír –, by mali mať pri opätovnom stretnutí odlišný vek. Dvojča vracajúce sa z cesty po vesmíre by bolo o niečo mladšie.

Luke a Leia z Hviezdnych vojen

Paradox dvojčiat Einsteinovej teórie relativity si v praxi zatiaľ overiť nemôžeme. Ako ilustratívny príklad môžu poslúžiť známe dvojvaječné dvojičky – Luke a Leia zo série filmov Star Wars (Hviezdne vojny).

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |