Vtedy pred Casa Barom v Zürichu

V piatok 17. septembra bude v bratislavskom Dome kultúry Zrkadlový háj koncert k 60. výročiu založenia kapiel Traditional Club a Revival Jazz Band.
Od okupácie Československa uplynulo niečo vyše roka a smutne známy výrok agilných normalizátorov „hranice nie sú korzo“ vstúpil do praxe.
„My sme síce ešte mali služobné pasy, takže náš dohodnutý angažmán vo Švajčiarsku to neohrozilo, ale bolo jasné, že už nabudúce sa nám na Západ nepodarí vycestovať,“ spomína líder kapely Traditional Club Igor Čelko. A tak po poslednom koncerte v Casa Bare v Zürichu sa spolu s Petrom Móricom rozhodli pre emigráciu.
„Už predtým sa z predošlého švajčiarskeho turné nevrátil Pavol Molnár, čo sme zatajili, aby nás ešte posledný raz pustili von,“ pokračuje Čelko. Zvyšní členovia kapely Vladimír Vizár, Štefan Popluhár a Boleslav Boška sa rozhodli pre návrat, a tak sa existencia Traditional Clubu skončila.
Osem úrodných rokov
Tých osem rokov však stálo za to. Na prelome 50. a 60. rokov sa džez v Československu určite ľahšie presadzoval než napríklad rock, či presnejšie rokenrol, symbolizujúci úpadok kapitalistickej muziky. Účinným argumentom pre strážcov socialistickej kultúry bolo, že ide o muziku utláčaného černošského obyvateľstva v USA, ako aj fakt, že prevažne išlo o inštrumentálnu hudbu bez textov v „imperialistickej“ angličtine.
A tak sa po viacerých pokusoch vykryštalizovala v závere roka 1961 zostava študentov, spočiatku orientovaná na klasický neworleansky džez, ktorá začala systematicky vystupovať ako Traditional Club. To bol impulz aj pre