Denník N

V roku 1977 boli študenti, túžili po slobode a urobili výstavu. Škola aj eštebáci im to zrátali

O knihe Zakázaná výstava.

Sú knihy, ktoré možno otvoriť a začať čítať na ktoromkoľvek mieste, dá sa v nich prechádzať zľava doprava, spredu dozadu či naopak, a pritom nestratíme kontinuitu. Spravidla ide o publikácie dokumentárne s kolážovitou kompozíciou. Za takú by sa dala označiť aj táto kniha, ktorá vyšla ako prémiový zväzok edície Sivá brada vo vydavateľstve Modrý Peter. Zaujme na nej už predná i zadná obálka a nesporne zvláštna a príťažlivá grafická kompozícia vnútra knihy; celá je ladená bielo-sivo-čierne, symbolicky k dobe, rovnako sú čiernobiele dobové fotografie od autorov: Rudolf Prekop, Edo Štefan, Judita Čermáková-Nádašová, Ondrej (Bandi) Jurín, Ivo Gil, Irena Müllerová, Slavo Sikelník; fotoportréty, kópie rôznych dokumentov, súkromné i úradné listy, reprodukcie výtvarných diel študentov, a tak publikáciu nielen čítame, ale vnímame aj vizuálne ako výtvarný artefakt.

Knihu zostavili Daniel Pastirčák a Rudolf Prekop. „Od chvíle, keď sme sa s Rudom rozhodli zostaviť túto knihu, veci akoby sa samy začali skladať dokopy.“ Po štyridsiatich piatich rokoch sa skupina ôsmich bývalých študentov Strednej školy umeleckého priemyslu v Košiciach rozhodla, že bude spomínať. „Hej, treba to napísať. Veď to bola úplne mimoriadna vec, nič také som už odvtedy nezažil. Si predstav. Dodnes sa medzi žiakmi o tom hovoria celé legendy.“

O čo konkrétne ide, napovie do istej miery názov publikácie – Zakázaná výstava – i jedna z príloh v úvode knihy: „Týždenná informácia o štátobezpečnostnej situácii za obdobie od 24. do 30. 6. 1977“, v ktorej Správa štátnej bezpečnosti Košice okrem iného uvádza: „… bolo zistené, že Daniel Pastirčák, Jozef Kužidlo a ďalší študenti Strednej umeleckopriemyselnej školy v Košiciach

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knihy

Kultúra

Teraz najčítanejšie