Denník N

Pred 170 rokmi vznikol denník New York Times. Jeho zakladateľ musel brániť redakciu guľometom

Denník zmenil americké médiá. V časoch, keď vznikal, si iné noviny vymýšľali správy a zverejňovali najmä senzácie. New York Times sa stal vzorom kultivovanej a profesionálnej žurnalistiky.

Americká žurnalistika bola na začiatku 19. storočia bláznivá a nespútaná. Princípy objektívnej a profesionálnej novinárskej práce ešte neboli „objavené“ a ľudia si tak mohli kúpiť v podstate len dva druhy novín.

Jedny boli silne politicky angažované a často plné osobných útokov na oponentov. Druhé prinášali najmä senzačné správy. A keď také neboli k dispozícii, redakcie si ich neváhali vymyslieť.

Jednu z najslávnejších falošných správ z tých čias zverejnil newyorský denník Sun (New York Sun). V auguste 1835 šesť dní za sebou informoval o prelomovom objave na Mesiaci. Pomocou nového obrovského teleskopu sa tam vraj podarilo dokázať existenciu života – rastlín a tvorov podobných bizónom a kozám.

Šokujúce správy sa každý deň stupňovali. V treťom diele sa čitatelia dozvedeli, že na Mesiaci žijú aj bobry, ktoré chodili na zadných nohách a svoje mláďatá nosili na rukách. Tieto tvory vraj žili v chatrčiach, nad ktorými sa objavil dym, takže zrejme už vedeli používať oheň.

Akoby to nestačilo, v štvrtý deň denník Sun informoval o objave mesačných bytostí podobných ľuďom. Boli len viac ochlpené, mali krídla ako netopiere a párili sa vonku.

Mesačné bytosti podobné ľuďom a vpravo mesačné bobry s ich chatrčami.

Mimoriadne objavy noviny pripísali slávnemu vedcovi Johnovi Herschelovi, synovi astronóma Williama Herschela, ktorý objavil planétu Urán. Ten o ničom nevedel a v čase zverejnenia článkov bol v Južnej Afrike, kde mapoval hviezdy južnej pologule.

Správy o živote na Mesiaci takmer strojnásobili čítanosť denníka Sun. A hoci sa nakoniec ukázalo, že boli vymyslené, náklad už príliš neklesol.

Denník Sun ľudí často zabával vymyslenými príbehmi, no okrem komerčného úspechu priniesol aj viaceré veľké zmeny do sveta žurnalistiky.

Trh sa v tom čase začal dramaticky meniť a postupne vznikali ideálne podmienky na vznik dnes už legendárneho denníka New York Times.

Lacné noviny

Americký novinový trh vyzeral v 19. storočí inak ako európsky, a to aj vďaka tomu, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

História

Médiá

Svet

Teraz najčítanejšie