Denník N

Slovensko je pre pápeža poézia

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Návšteva pápeža Františka nám priniesla jeho radostný odkaz, že máme na to, aby sme v našej krajine šírili pokoj a porozumenie medzi cirkvami, národnosťami i medzi kresťanstvom a sekulárnou spoločnosťou.

Autor je bývalý predseda SNR

Hlas zvonov nás sprevádza od detstva. Volá nás k modlitbe, bohoslužbe, odprevádza našich blízkych do večnosti. Hlas zvonov je oknom do neba. Nie náhodou, keď sa začínali vojny, vojaci brali ako prvé zvony, aj keď na výrobu kanónov. Vojna sa neznáša s volaním k modlitbe. Keď pristál pápež František v nedeľu 12. septembra o 15.30 h na letisku v Bratislave, na celom Slovensku zvonili zvony. Volali nás, aby sme sa na jeho návštevu pripravili vo svetle viery a stíšenia. Naplnila pápežova návšteva na Slovensku tieto očakávania, otvárali nám jeho slová okná do neba?

Z Budapešti prišiel pápež František do Bratislavy isto unavený. Ale tí, ktorí sme sa s ním mohli stretnúť pri uvítacom stretnutí, videli sme hneď jeho ľudskú opravdivosť i spontánny humor. Keď prezidentka Zuzana Čaputová predstavila pani Hertu Vyšnú, ktorá prežila holokaust, pápež jej ako jedinej chytil ruku do svojich oboch rúk a úprimne sa na ňu chvíľu pozeral. Keď potom prezidentka predstavila Máriu Jasenkovú, ktorá sa cez združenie Plamienok angažuje v detskej domácej paliatívnej starostlivosti, pápež jej povedal „Ďakujem vám za tie choré deti“ a ukázal jej vztýčený palec. Pri mne sa ukázal jeho spontánny humor. Prezidentka ma predstavila ako člena tajnej cirkvi za komunizmu. Keď som mu povedal, že sa zaňho modlíme a aby vydržal, povedal: „Vydržte! To znie ako za komunizmu!“ a zasmial sa.

Pápež prišiel na Slovensko posilňovať mosty medzi ľuďmi a vyjadriť solidaritu s tými, ktorí sú na okraji. Pri stretnutí s Ekumenickou radou cirkví, po prejave generálneho biskupa evanjelickej cirkvi Eľka nás povzbudzoval do ekumenizmu a spolupráce: „Pomáhajte spolu chudobným a to vás bude zbližovať.“ Silné, plné rešpektu, úcty i bolesti bolo stretnutie so zástupcami židovskej náboženskej obce pri pamätníku holokaustu, kde kedysi v blízkosti Dómu sv. Martina stála židovská synagóga. Potom návšteva domu matky Terezy. Málokto asi vedel, že sestrička na vozíku bola slovenská lekárka Mária Sládkovičová, ktorá v roku 1990 vstúpila do tohto spoločenstva. Pôsobila dvadsaťpäť rokov v Etiópii, ako lekárka mala na starosti nemocnicu s tisíc pacientmi. Hovorila mi, že robila všetko, internistku, operovala, starala sa o deti s HIV. Dnes vážne ochorela a starajú sa o ňu v materskom dome v Bratislave. Návšteva Luníka IX. bola isto výzva a povzbudenie do vytrvalosti pri práci na tomto poli.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pápež František

Komentáre

Teraz najčítanejšie