Denník N

Svetový newsfilter: Trump dohnal skúseného generála k radikálnemu kroku

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. Ako sa skúsený generál bál, že Trump rozpúta vojnu. 2. V Rusku budú voľby, výsledok už poznáme. 3. Libanon má konečne novú vládu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

v Rusku sa do nedele konajú parlamentné voľby. Za normálnych okolností sú svetové médiá pred voľbami v takom veľkom a dôležitom štáte plné predpovedí a správ o zvratoch v kampani. Pri Rusku je to inak.

Výsledok už vopred poznáme a svet sleduje skôr to, ako ruský štát prenasleduje opozíciu.

Vo svetovom newsfiltri píšeme aj o tom, ako chcel Trumpovi na konci mandátu vplyvný generál zabrániť v tom, aby rozpútal vojnu.


Severná Amerika: Zradil generál Trumpa?

Vysokopostavený americký generál sa stal hlavnou postavou nového škandálu, ktorý sa týka Donalda Trumpa.

Zistenia amerických novinárov ukazujú, že o budúcnosť Spojených štátov sa po voľbách báli aj ľudia z jeho okolia. Generála Marka Milleyho to prinútilo, aby urobil nezvyčajný krok, ktorý niektorí republikáni považujú za zradu.

O čo ide: Mark Milley je predsedom takzvaného zboru náčelníkov štábov. Sedia v ňom generáli (a jeden admirál) zo všetkých zložiek amerických ozbrojených síl.

Ich úlohou je radiť prezidentovi aj ministrom a konzultovať s nimi tie najdôležitejšie rozhodnutia, ktoré sa týkajú bezpečnosti a armády.

Milleyho do funkcie nominoval Trump, no po tom, čo generál videl, ako sa prezident správal počas januárového útoku na Kapitol, sa rozhodol zakročiť. Chcel zabrániť tomu, aby Trump mohol použiť jadrové zbrane alebo zaútočiť na Čínu.

Čo povedal: Takto to vo svojej tretej knihe o Trumpovi opisuje legendárny novinár Bob Woodward.

Podľa neho bol generál Milley po násilnostiach na Kapitole otrasený a myslel si, že Trump nie je psychicky v poriadku, pretože neustále kričal a vytváral si alternatívnu realitu založenú na konšpiračných teóriách o volebných podvodoch.

Dva dni po útoku na Kapitol preto zvolal stretnutie, na ktorom predstaviteľom armády povedal, aby neprijímali rozkazy od nikoho, ak do toho nebude zapojený priamo on.

Takto chcel zabrániť, aby Trump v amoku urobil rozhodnutie, ktoré by malo negatívne dôsledky pre Spojené štáty.

Komunikoval s Čínou: Woodward píše, že to nebola jediná vec, ktorú Milley urobil, aby zabezpečil, že Trump krátko pred odchodom z funkcie nerozpúta ničivý konflikt.

Milley dvakrát

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Joe Biden

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Svet

Teraz najčítanejšie