Denník N

Poslanec SaS Viskupič: Neplatí, že len očkovaní sú zodpovední, aj oni môžu stratiť ostražitosť (+ video)

Marián Viskupič. Reprofoto - N
Marián Viskupič. Reprofoto – N

Nie som proti očkovaniu, vraví nezaočkovaný poslanec SaS a šéf parlamentného finančného výboru Marián Viskupič. Vraví, že svojim rodičom očkovanie odporúčal a aj vakcínu dostali, pri mladých ľuďoch však prekonanie covidu považuje za prijateľné riziko.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Marián Viskupič (43) je poslanec SaS, šéf výboru pre financie a rozpočet. Do parlamentu sa prvý raz dostal ako náhradník v roku 2019, potom ho zvolili opäť v roku 2020. V rozhovore hovorí:

  • či zvažoval očkovanie a prečo sa nakoniec očkovať nedal,
  • či nie je jeho postoj nesolidárny a individualistický,
  • čo si myslí o reakcii kolegov z SaS, podľa ktorých nie je zodpovedný,
  • aj či by vyššia zaočkovanosť neviedla k normálnemu životu.

Pred niekoľkými dňami vyvolal pomerne veľký ohlas váš status, v ktorom ste napísali, že nie ste zaočkovaný. Na úvod, zvažovali ste očkovanie? Čo boli dôvody „za“?

Očkovanie som, samozrejme, zvažoval, no na základe faktov, argumentov a rizík som sa rozhodol, že pre mňa – ako 43-ročného človeka – je akceptovateľným rizikom zostať nezaočkovaný. Mladý človek do osemnásť rokov má v porovnaní so starším seniorom 500-krát menšiu šancu, že bude mať s covidom problém. To považujem za kľúčové. Až 97 percent úmrtí na covid je v kategórii ľudí nad päťdesiat rokov.

Treba vnímať, že dosah ochorenia na ľudí je veľmi rozdielny a závisí najmä od veku a zdravotného stavu. Neexistuje jedno správne rozhodnutie – dať sa alebo sa nedať zaočkovať –, treba pozerať na všetky parametre, zvážiť riziká a podľa toho robiť osobné rozhodnutie. Tak ako je nebezpečné mať 70 rokov a nebyť zaočkovaný, nemyslím si, že je dobré, ak chceme očkovať 5-ročné deti.

Myslím si, že patrím do kategórie ľudí, pre ktorú covid nie je až také vážne ochorenie. Navyše sa snažím zdravo žiť, zdravo sa stravovať a posilňovať si imunitu. Som presvedčený, že tak ako som covid zvládol prvýkrát, zvládnem ho znovu.

To zrejme čitatelia nevedia, takže vy ste covid už raz prekonali s ľahším priebehom?

Áno, prekonal som, s ľahkým priebehom.

Video: Marián Viskupič v štúdiu Denníka N

V čom vidíte riziko očkovania? Lebo rozumiem argumentom, ktoré vyplývajú z dát, že pri mladších a zdravých jedincoch je riziko vážnejších následkov pri covide nižšie. Aj keď mohol by som menovať viacero prípadov zdravých fitnes trénerov a športovcov, tridsiatnikov, ktorí s covidom skončili v nemocnici na kyslíku či dokonca zomreli. Ale ukazuje sa, že očkovanie nespôsobuje veľké problémy, tak prečo sa nedať očkovať?

Samozrejme, že pri celkovom pohľade je covid väčšie riziko ako očkovanie, to je samozrejmé. Každý liek a každý medicínsky preparát má vždy väčšie prínosy ako riziká, to je základný princíp. Ale covid nie je plošný. Keď vnímame

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Očkovanie proti koronavírusu

Rozhovory

SaS

Slovensko

Teraz najčítanejšie