Denník N

Košický newsfilter: Pápež do Košíc priniesol slová o tolerancii a opravené cesty

Foto N - Andrej Bán
Foto N – Andrej Bán

Dobrý deň,

čítate výber desiatich najdôležitejších správ týždňa z Košíc a okolia. Aktuálne vydanie pripravil Tomáš Hrivňák, tipy na správy, kritiku či facebookový status týždňa nám posielajte na dusan.karolyi@dennikn.sk


1. Pápež na Luníku IX nezostal svojmu prívlastku nič dlžný

Pápež sa rozhodol zavítať tam, kam by väčšine Slovákov nikdy nenapadlo vkročiť, píše sa v úvode článku v svetoznámych novinách The Washington Post.

Predsedovi Slovenskej národnej strany nápad privítať Svätého otca v jednom z najhorších európskych slumov dvíhal žlč, no ako píšu spomenuté noviny, bola to pochopiteľná zastávka na púti pápeža chudobných.

Na Luníku IX sa už od utorka rána zbierali veriaci v očakávaní hlavy katolíckej cirkvi. Nakoniec sa medzi blokmi zišlo zhruba dvetisíc ľudí. Ďalší sa na pápeža Františka dívali z okien, balkónov či pavlačí, takzvaných “kukuríc”.

O štvrtej popoludní naplnil ulice Luníka hlas pápeža Františka, ktorý predniesol svoj prejav: „Drahí bratia a sestry, príliš často ste boli predmetom predsudkov a nemilosrdných súdov, diskriminačných stereotypov, hanlivých slov a gest. Vďaka tomu sme sa všetci stali chudobnejšími, chudobnejšími v ľudskosti. Na obnovu dôstojnosti potrebujeme prejsť od predsudkov k dialógu, od uzavretia k integrácii,“ vyzval.

A dodal, že zatváranie ľudí do get nič nerieši a jediná cesta k pokojnému spolužitiu je integrácia.

Na pódium k pápežovi vystúpili aj Rómovia, ktorí unikli z pasce chudoby. Poukázali najmä na zásluhy miestnych saleziánov, ktorí im každodennou terénnou prácou poskytli podnetné prostredie, v ktorom mohli zdravo dospievať.


2. Kvôli cyklistom opravili roky zničený podjazd, kvôli pápežovi priniesli most 

V Spišských Tomášovciach obyvatelia roky denne prechádzali zdevastovaným železničným podjazdom na úseku cesty tretej triedy. Prechádzali ním aj turisti smerujúci na Čingov v Slovenskom raji.

Miestna starostka Zuzana Nebusová tri roky

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Košice

Košický newsfilter

Dušan Karolyi každý štvrtok zhŕňa dianie v Košiciach.

Slovensko

Teraz najčítanejšie