Denník N

Mestské zásahy: Farby z panelákov nezmyjeme, aspoň v noci by mohli byť krajšie

Zatepľovanie zmenilo slovenské sídliská na nepoznanie. Množstvo farebných kombinácií už nezmeníme, inak by paneláky mohli vyzerať aspoň v noci vďaka reflexným prvkom.

Druhé bratislavské Mestské zásahy priniesli 95 nápadov, ako zmeniť Bratislavu k lepšiemu. Postupne vám ich predstavíme. Autorom pôvodného konceptu Mestské zásahy je ateliér Vallo Sadovsky Architects

11. Farebnosť?

Zatepľovanie bytových domov je témou, ktorá sa dotýka mnohých oblastí. Tou najviac viditeľnou je samotný vzhľad „nových“ fasád, ktoré postupne menia kompaktný charakter sídlisk do podoby nekontrolovateľného farebného chaosu. Zámer obyvateľov, ktorí sa touto cestou snažia „poľudštiť“ neosobnosť panelových domov v súčasnosti dospel do opačného extrému a prebujnelé polychrómne sídliská sú výrazným, rušivým prvkom nielen v siluete mesta, ale vzhľadom k mierke a polohe mnohých z nich, aj celkovej podoby krajiny.

Návrh sa snaží vrátiť sídliskám ich pôvodný jednotný charakter, ktorý sa však s príchodom noci rýchlo mení. Luminiscenčné a reflexné časti fasád na seba preberajú orientačnú funkciu, no zároveň umožňujú náučnú a zábavnú formu komunikácie v mestskom priestore.

Autori: ô – architektonické studiô: Ing. Arch. Martin Kvitkovský, Mgr. art. Martin Varga / www.studiuo.com

mz15-obr1 MZ15_obr2 MZ15_obr3

MZ15_schémy-page-001

Mesto má k dispozícii množstvo dát, napríklad o výskyte požiarov či zásahoch mestskej polície. Tieto dáta by sa dali jednoducho využiť prostredníctvom máp, ktoré by ich analyzovali.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Mestské zásahy

Kultúra

Teraz najčítanejšie