Denník N

Dušan Kováčik je vinný. Podľa súdu zobral od mafie úplatok 50-tisíc, vo väzení má sedieť 14 rokov (+ video)

Dušana Kováčika pred súd zakaždým predvádzali ozbrojení príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže. Vo väzbe sedí od svojho zadržania v októbri. Foto - TASR
Dušana Kováčika pred súd zakaždým predvádzali ozbrojení príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže. Vo väzbe sedí od svojho zadržania v októbri. Foto – TASR

Bývalý špeciálny prokurátor sa dal podplatiť mafiou, rozhodol Špecializovaný trestný súd. Rozsudok nie je právoplatný, Dušan Kováčik sa odvolal, prípad teda posúdi Najvyšší súd. Nepomohlo mu spochybňovanie kajúcnikov ani pomoc Roberta Fica. (+ záznam vyhlásenia rozsudku)

„Svoju prokurátorskú agendu vybavuje na mimoriadne dobrej úrovni, zvláda najnáročnejšiu trestnú agendu. Služobnú disciplínu a zásady etiky prokurátora dodržiava.“ Takto Dušana Kováčika opisoval niekdajší generálny prokurátor Jaromír Čižnár, keď v roku 2014 listom žiadal poslancov, aby ho opäť zvolili za špeciálneho prokurátora.

Za jednofarebnej vlády Smeru vtedy uspel, nijakého konkurenta nemal, kandidoval ako jediný.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku dnes rozhodol, že získanú funkciu zneužil, namiesto stíhania zločincov sa stal jedným z nich a pomáhal mafii.

Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika v pondelok neprávoplatne odsúdili na 14 rokov vo väzení s minimálnym stupňom stráženia. Zároveň mu uložili trest prepadnutia majetku.

Video a zvuk: Celý verdikt – 14 rokov a prepadnutie majetku (autorka: Martina Koník)

Kováčik podľa rozsudku prijal úplatok od mafie, v lete 2017 zobral 50-tisíc eur za vybavenie prepustenia bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby.

Je vinný aj zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny takáčovcov a zločinu zneužívania právomocí verejného činiteľa v súbehu s prečinom ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.

Sudkyňa Pamela Záleská hovorila, že pri rozhodovaní o treste brala do úvahy, že trestné činy spáchal v čele úradu, ktorého úlohou je bojovať proti mafii a korupcii.

„Niet väčšieho a ťažšieho páchateľa, ako je samotný špeciálny prokurátor,“ povedala sudkyňa Pamela Záleská s tým, že 59-ročného Kováčika usvedčili aj jeho klamstvá.

Dnešný rozsudok je prelomový, na Slovensku súd ešte neodsúdil takéhoto vysokopostaveného verejného funkcionára z prostredia orgánov činných v trestnom konaní.

Keď sa Kováčik dozvedel trest, neprejavil emócie. Na otázky novinárov nereagoval ani vo chvíli, keď ho ozbrojení príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže po vynesení rozsudku odvádzali späť do väzby.

Rozsudok nie je právoplatný, Kováčik sa odvolal, rozhodovať bude Najvyšší súd.

Do súdnej siene si prišiel rozsudok vypočuť predseda Smeru Robert Fico so svojimi straníkmi Ľubošom Blahom a Ladislavom Kamenickým. Po oznámení trestu zatlieskal a z pojednávacej miestnosti hneď odišiel.

„Blahoželám vám, novinári, za špinavú robotu, ktorú ste urobili, pretože toto bol monsterproces,“ vravel médiám, odchádzajúc zo súdu.

Fico nečakane prišiel Kováčika podporiť už v auguste na súd a dlhšie sa ho snaží vykresľovať ako obeť politického procesu, koalíciu obviňuje, že si vytvorila systém udavačov namierený proti opozícii a jej blízkym ľuďom.

Keď Kováčika 22. októbra obvinili a zadržali, zdráhal sa opustiť post špeciálneho prokurátora, na okamžitý odchod ho vyzývali podriadení prokurátori. Napokon skončil k 31. januáru tohto roka, keď už vyše tri mesiace sedel vo väzbe. V kolúznej a preventívnej väzbe ostáva aj po dnešku.

Dušan Kováčik pred vyhlásením rozsudku. Foto – TASR

Usvedčoval ho aj Makó

Kováčik od začiatku vinu popieral, hovoril o mediálnej štvanici a kriminalizácii svojej osoby zo strany vládnej koalície. Neúspešne podával námietky zaujatosti voči sudkyni Záleskej.

„Stojím tu so vztýčenou hlavou, som nevinný,“ opakoval na súde ešte v piatok a vyčítal svojmu niekdajšiemu podriadenému prokurátorovi Michalovi Šúrekovi, ako si mohol dovoliť navrhnúť mu ako trest minimálne 13-ročné väzenie.

„Na základe tejto dôkaznej situácie navrhovať 13 rokov, hanbil by som sa. Hanbil,“ vravel Kováčik.

Dnešný rozsudok je ešte o rok prísnejší. Keď sa dnes Kováčik dozvedel trest, stál bez prejavov emócií, po chvíli sa napil vody z fľaše.

Rozsudok si vypočul len pár metrov od svojej niekdajšej kancelárie v priestoroch justičnej akadémie v Pezinku, ktorá je hneď pri sídle špeciálnej prokuratúry, ktorú Kováčik 17 rokov viedol. Súd s ním od začiatku vzbudzoval veľký záujem médií, na vynesenie rozsudku prišli desiatky novinárov.

Na pezinskom súde dnes mali rušno, anonym predpoludním nahlásil bombu, polícia podľa portálu pluska.sk po 12. hodine pátraciu akciu ukončila, bombu nenašla. Oznámenie rozsudku nad Kováčikom to neovplyvnilo, keďže bolo ohlásené až na 16. hodinu.

Jedným z kľúčových svedkov bol známy kajúcnik a bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó, ktorý sa priznal k tomu, ako Kováčikovi v lete 2017 v kaviarni odovzdal za pomoc Kudličkovi 50-tisíc eur od mafie.

„V obálke, ktorá bola stočená, som mu posunul cez moju bundu 50-tisíc eur, ktorú on následne vložil do tašky, ktorá sa nosí cez plece. Myslím, že bola hnedej farby. Stále ju nosil so sebou,“ vypovedal na súde v júli Makó.

„Neviem si predstaviť, kto v lete nosí bundy,“ reagoval k tomu až v piatok Kováčik, ktorý prvýkrát prejavil ochotu vyjadriť sa k obžalobe až na záver súdneho procesu. Dovtedy to odmietal.

Kováčik tvrdí, že si naňho kajúcnici povymýšľali klamstvá a celý súdny proces je vraj vykonštruovaný, lebo ho potrebovali odstaviť z pozície špeciálneho prokurátora. Koalícia za jeho nástupcu zvolila Daniela Lipšica.

Najviac Kováčik kritizuje kajúcnika Makóa. Keď obaja zastávali funkcie, jeden viedol špeciálnu prokuratúru a druhý stál na čele Kriminálneho úradu finančnej správy, boli veľmi blízkymi kamarátmi a často sa stretávali v kaviarňach. Kováčik ho zavrhol, keď tento nominant Smeru začal s políciou spolupracovať na jeseň po svojom zadržaní a vypovedať, ako vplyvní ľudia vrátane Kováčika počas vládnutia Smeru zneužívali štát.

Vojna v polícii mu nepomohla

Rozsudok vyniesla sudkyňa v čase, keď sa vyostruje vojna v bezpečnostných zložkách štátu. Kováčik sa opakovane snažil so svojimi obhajcami spochybniť celý súdny proces poukazovaním na kauzu spojenú s podozreniami z manipulácií výpovedí svedkov, ktorú vyšetruje policajná inšpekcia.

Z prijatia úplatku ho usvedčoval aj jeden z trojice spolupracujúcich obvinených z tohto prípadu. Ide o takáčovca Mateja Zemana, ktorého stíhajú za krivú výpoveď. Na súde s Kováčikom vypovedal dvakrát a trval na tom, že bývalý špeciálny prokurátor vzal úplatok za pomoc pri vybavovaní prepúšťania bosa takáčovcov v lete 2017.

Zeman tvrdil, že vyšetrovanie krivej výpovede policajnou inšpekciou sa netýka Kováčikovej kauzy. To isté vyplýva z doterajších uznesení inšpekcie k prípadu podozrení z vylepšovania výpovedí, v rámci ktorej minulý týždeň skončili vo väzbe aj vyšetrovatelia NAKA. Je medzi nimi Pavol Ďurka, ktorý vyšetroval aj Kováčika.

Kováčik v piatok naznačoval, že sudkyňa Záleská sa ponáhľala vyniesť rozsudok nad ním, aby sa nestihli ukázať zlyhania Ďurku v jeho prípade.

Takáčovca Mateja Zemana minulý týždeň predviedli na súd s Dušanom Kováčikom ozbrojení príslušníci ZVJS, momentálne je vo väzbe. Stíhajú ho za údajnú krivú výpoveď a účasť v zločineckej skupine takáčovcov. Foto – N

Takáčovec Zeman podľa svojich slov vybavil u Kováčika pustenie mafiánskeho bosa na slobodu cez Makóa, na ktorého sa nakontaktoval prostredníctvom svojho kamaráta, niekdajšieho príslušníka SIS Františka Böhma.

Verziu Zemana a Makóa o úplatku potvrdil aj Böhm, jeho výpoveď na súde čítali, pretože sa vo februári zastrelil.

Sudkyňa k výpovediam kajúcnikov uviedla, že práve drobnými rozpormi sú autentické. Keby sa úplne zhodovali, boli by podozrivé, či nedošlo k ich koordinácii. Spochybňovanie kajúcnikov len preto, že sa rozhodli spolupracovať s vyšetrovateľmi, podľa sudkyne neobstojí. Poukázala aj na to, že inštitút spolupracujúceho obvineného je v právnom poriadku už dlho. „Neobjavil sa včera, neobjavil sa minulý rok a je dlhé roky zapracovaný a dlhé roky úspešne využívaný,“ podotkla sudkyňa Záleská.

Celkovo malo ísť na úplatok 100-tisíc eur: 50-tisíc eur skončilo u Kováčika a zvyšných 50-tisíc si na polovicu rozdelili Makó a Böhm, ktorí sa k tomu priznali. Makóa zatiaľ za tento úplatok nesúdia.

Kováčik zobral 50-tisíc eur od mafie za to, že u svojej podriadenej prokurátorky Blanky Godžovej vybavil, že nepodala sťažnosť proti uzneseniu súdu o prepustení bosa takáčovcov, vďaka čomu sa dostal z väzby na slobodu.

Prokurátorka Godžová na súde potvrdila, že ju Kováčik inštruoval, aby nepodávala sťažnosť proti tomu, aby išiel mafián Kudlička na slobodu. Ak by pokyn od neho nedostala, konala by úplne inak – podala by ju.

Dôležitým dôkazom proti Kováčikovi bol úradný záznam, ktorý Godžová o Kováčikovom pokyne v roku 2017 spísala, pretože nešlo o bežnú vec.

Práve v období, keď Kováčik podľa rozsudku zobral od mafie 50-tisíc eur, spravil škandalózny vklad hotovosti, v septembri 2017 si na svoj účet vložil 204-tisíc eur. Polícia počas vládnutia Ficovho Smeru nepreverovala, odkiaľ peniaze vzal, hoci podľa zákona mala.

Z Kudličku je medzičasom väzeň, odsúdili ho za prípravu vraždy podnikateľa.

Bojoval zaňho aj Čižnár

Kováčik bol vo vedení špeciálnej prokuratúry 17 rokov, preslávil sa pomerom 61 : 0, ktorý symbolizoval, že za dlhé roky nepodal nijakú obžalobu a prípady skôr zametal pod koberec. Medzi takéto kauzy patrila kauza Gorila, prípad hlasu podobného Robertovi Ficovi či daňový podvod Ladislava Bašternáka, ktorého opätovne začali vyšetrovať a aj odsúdili až po článkoch Denníka N a Trendu.

Na súde sa spomínalo aj to, že Kováčik mal prezývku Zametač.

V neprospech Kováčika okrem Godžovej svedčili aj ďalší prokurátori. Napríklad prokurátor Michal Stanislav spomínal, ako Kováčik v roku 2017 zavádzal svojho šéfa, vtedajšieho generálneho prokurátora Čižnára, keď sa naňho vyhováral, že by spravil to isté čo Godžová a umožnil by Kudličkovi ísť na slobodu. „To jednoducho nie je pravda,“ vyhlásil Stanislav v júli pred sudkyňou prokurátor Stanislav. Sudkyňa dnes povedala, že práve ich svedectvá takisto dokazujú, že Kováčik úplatok zobral.

Aj napriek tomu, že sa Čižnár pred rokmi s Kováčikom hádal v súvislosti s Kudličkovým prepustením z väzby, na súde svedčil v jeho prospech a spochybňoval výpovede podriadených prokurátorov.

„Teraz, v tomto čase, keď je v problémoch (Kováčik – pozn. red.), teraz ich prepadne pravdovravnosť?“ rozprával sudkyni Čižnár. Kováčika vykresľoval ako „srdcom dobrého človeka“, ktorý by nemal byť trestaný za právny názor. Tým právnym názorom myslel fakt, že v roku 2017 obhajoval pustenie Kudličku na slobodu.

Robert Fico si prišiel vypočuť vynesenie rozsudku. Foto – TASR

Vynášanie zo spisov

V prospech mafiánskej skupiny takáčovcov pracoval Kováčik podľa obžaloby minimálne od júla 2017 až do zadržania vlani v októbri. Mafii vynášal informácie z vyšetrovacích spisov, čo sťažovalo odhaľovanie ich trestnej činnosti a pomáhalo udržaniu tejto zločineckej skupiny.

Sudkyňa Záleská dnes rozhodla, že s takáčovcami spolupracoval. Odsúdila ho za vynášanie z vyšetrovacích spisov. Vynášal práve Makóovi, a to aj prísne utajované dokumenty o jeho odpočúvaní políciou. Okrem zneužitia právomocí verejného činiteľa sa tak dopustil aj prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.

Svojmu kamarátovi Makóovi podľa súdu vlani v auguste vyniesol citlivé dokumenty z vyšetrovania prípravy úkladnej vraždy policajného vyšetrovateľa Jána Čurillu, z čoho bol podozrivý aj samotný exšéf daňových kriminalistov. Čurilla je tiež medzi policajtmi, ktorých inšpekcia minulý týždeň dostala do väzby.

O Kováčikovej vine rozhodla sudkyňa Pamela Záleská, ktorá odsúdila objednávateľa vraždy Jána Kuciaka Zoltána Andruskóa a sedela aj v senáte, ktorý súdil Mariana Kočnera a Pavla Ruska v kauze zmenky.

Dušan Kováčik na vynesenie rozsudku prišiel celý v čiernom. Na tvári mal aj čierne rúško. Foto – TASR

Nadštandardný plat

Podľa dnešného rozsudku sa Kováčik dal podplatiť mafiou, pritom patril medzi najlepšie zarábajúcich ľudí nielen v rámci prokuratúry, ale aj medzi štátnymi funkcionármi. Podľa zistení Transparency International Slovensko jeho mesačné príjmy v roku 2019 dosahovali 8 700 eur. Okrem toho ešte poberal výsluhový dôchodok 1 100 eur ako bývalý vojenský prokurátor.

Sám Kováčik zvykol o sebe hovoriť, že zarábal nadštandardne, a preto nijaké úplatky nepotreboval brať. Aj v piatok vravel, že nijaké veľké majetky nemá a vraj si musí od rodiny požičiavať na obhajcov.

Aj v čase, ktorý trávi vo väzbe, dostáva od štátu prokurátorskú výplatu. Za mrežami je už 11 mesiacov. Z čela špeciálnej prokuratúry už síce odišiel, ostal však radovým prokurátorom s pozastaveným výkonom. Vďaka tomu má každý mesiac nárok na 30 percent základného platu, čo je zhruba 1 200 eur. Mzda mu bude chodiť, až kým ho právoplatne neodsúdia. V prípade, že mu nič nedokážu, mohol by sa podľa zákona vrátiť späť do práce.

„V živote by som sa do prokuratúry nevrátil. Hanbím sa, čo sa tam deje príchodom určitých ľudí. Je to hrozné,“ vravel v piatok na súde vo svojej záverečnej reči, keď sa musel viackrát premáhať, aby sa nerozplakal.

Keď mu policajti vlani v októbri nasadili putá, zistili, že má pri sebe veľkú hotovosť – vyše päťtisíc eur. Ďalších desaťtisíc eur mu vyšetrovatelia našli v služobnom bavoráku. Doma uňho počas prehliadky takisto objavili veľkú hotovosť. Na povale svojho domu vytiahol napríklad 10 950 eur z drevenej škatule od cigár.

V deň jeho zadržania počas prehliadok jeho domu, kancelárie a služobného auta našli aj závažné dokumenty k citlivým kauzám, napríklad listiny o kajúcnikovi Ľudovítovi Makóovi či o mafiánovi Kudličkovi, ale aj listiny z vyšetrovaní väzobne stíhaného oligarchu Norberta Bödöra, blízkeho predsedovi Smeru a trojnásobnému expremiérovi Ficovi.

Môžu prísť ďalšie obžaloby

Vyšetrovanie Kováčika pokračuje a môže čeliť ďalším obžalobám. V marci mu pribudlo nové obvinenie z prijímania úplatku. Pred vyše piatimi rokmi podľa tohto obvinenia údajne vzal 50-tisíc eur od podnikateľa Petra Košča. Ten je na úteku, polícia po ňom vyhlásila pátranie a figuruje v pozadí vojny policajnej inšpekcie s Národnou kriminálnou agentúrou.

Kováčik sa podľa obvinenia za peniaze od Košča postaral o ututlanie prešetrovania niekdajšieho riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Jozefa Reháka, ktorý podľa polície vynášal informácie o odpočúvaní ďalšej vplyvnej zločineckej skupiny – sýkorovcov.

Trestné stíhanie za zneužívanie právomocí verejného činiteľa mu hrozí v ďalších veciach.

Bývalý špeciálny prokurátor dnes podal ďalšiu žiadosť o prepustenie z väzby. Zatiaľ nie je známe, či a kedy o nej súd rozhodne. Súdy doposiaľ nepresvedčil, že by mohol ísť na slobodu.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dušan Kováčik

Slovensko

Teraz najčítanejšie