Denník N

Kto o „tisíc“ rokov v Bratislave privíta pápeža?

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Bol to Lev IX., ktorý v roku 1052 prišiel do Bratislavy, aby dohodol mier medzi cisárom Svätej rímskej ríše Henrichom III. a uhorským kráľom Ondrejom I.

Autor je bývalý predseda SNR

V súvislosti s návštevou pápeža Františka sa v médiách hovorilo o druhej návšteve hlavy katolíckej cirkvi na našom území. Dominikánsky kňaz a historik Gabriel Hunčaga nám v týchto dňoch pripomenul pramene, ktoré spomínajú prvú historickú návštevu pápeža na našom území. Bol to Lev IX., ktorý v roku 1052 prišiel do Bratislavy, aby dohodol mier medzi cisárom Svätej rímskej ríše Henrichom III. a uhorským kráľom Ondrejom I., nástupcom sv. Štefana, čo sa nakoniec aj podarilo.

Po tisíc rokoch prišli na Slovensko v krátkom čase dvaja pápeži, Ján Pavol II. a teraz František. Od obidvoch pápežov sa nám dostalo uznanie a povzbudenie. Ak by sme mali veriť v istú logiku dejín, najbližší pápeži by k nám mohli zavítať zase o „tisíc“ rokov a dovtedy sa budeme musieť zaobísť bez ich osobnej prítomnosti a povzbudenia.

Hovoriť, čím všetkým sme za tých tisíc rokov od návštevy Leva IX. prešli, sa nedá. Bolo to isto krátke, ale ničivé pustošenie krajiny Mongolmi v rokoch 1241 a 1242. Južné Slovensko bolo pod osmanskou nadvládou medzi rokmi 1526 až 1699 takmer dve storočia, keď krajina zažila rovnako plienenie. Vojny a ideológie 20. storočia nosíme už živo v pamäti. Veľa sa za ten čas zmenilo, ale jedno je isté: Bratislava a my sme stále tu.

Čím by sme sa mali poučiť, ak chceme, keď už nie tisíc rokov, tak aspoň najbližšie storočia alebo aspoň desaťročia prežiť a nakoniec konštatovať, že Bratislava i my sme stále tu?

Naši ľudia boli vtiahnutí do všetkých vojen, ktoré sa prehnali týmto územím, ale Slováci nemajú veľkú chuť bojovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pápež František

Komentáre

Teraz najčítanejšie