Denník N

Fico začal nový rok starými nepravdami

V televízii všetko po starom. Foto - TASR
V televízii všetko po starom. Foto – TASR

Stalo sa nepísaným pravidlom, že Ficov diskusný partner nenapĺňa atribúty argumentačne zdatného a pripraveného súpera.

Ak diváci nestihli úvodné minúty prvej politickej diskusie na hlavnom programe RTVS, počas ktorých bola témou aktuálna situácia vo Francúzsku a svete po útokoch v redakcii Charlie Hebdo, mohli mať až do konca relácie pocit, že verejnoprávna televízia pustila záznam niektorého z mnohých diskusných stretnutí Roberta Fica a Jána Figeľa v roku 2014.

Silný Fico

Predseda vlády aj na úvod roku 2015 potvrdil, že v diskusiách je dominantný, a to nielen vo využívaní časového priestoru v relácii. Spravidla si dokáže vynútiť posledné slovo a spôsobom prezentácie i komplexnosťou faktov a údajov vytvára dojem učiteľa, ktorý svojmu žiakovi vysvetľuje, ako svet funguje a, naopak, čo je čistá fikcia a nedorozumenie. Bližší pohľad na faktickú presnosť však dlhodobo odhaľuje mnohé trhliny v jeho prezentácii.

Stalo sa nepísaným pravidlom, že Ficov diskusný partner nenapĺňa atribúty argumentačne zdatného a pripraveného súpera, ktorý by bol schopný predsedu vlády aspoň na okamih vážnejšie spochybniť či dokonca upozorniť na jeho faktické prešľapy.

V prvej januárovej relácii O 5 minút 12 sa síce Ján Figeľ úctyhodne vyhýbal nepresným tvrdeniam, no vo všeobecnosti išlo skôr o jednoduchšie fakty a argumenty. Hoci sa Figeľ snažil zatlačiť Fica pripomenutím, že Smer nehlasoval za zákon, ktorý zaviedol povinné zverejňovanie zmlúv na internete, vzapätí sa nechal nachytať, keď tvrdil, že dnes médiá hovoria o študentoch cestujúcich vlakmi zadarmo, ktorí si privyrábajú prevozom a doručovaním balíkov. V skutočnosti išlo len o recesiu bez reálneho základu, čo potvrdil pre médiá aj autor žartu.

Opakované chyby

Fico zobral účasť v prvej politickej debate zrejme ako priestor na rekapituláciu už niekoľkokrát použitých výrokov z roku 2014. Len veľmi ťažko by sme hľadali diskusiu, v ktorej by nezdôraznil, že Slovensko bolo vyradené z procedúry nadmerného deficitu, alebo nepripomenul, že diskusný oponent bol už niekoľkokrát súčasťou vlády. Vzhľadom na to, že diskusnými partnermi Fica sú takmer výlučne Béla Bugár a Ján Figeľ, tento argument nemusí výrazne obmieňať.

Nájdeme však aj také opakované výroky, v ktorých Fico preháňa a zveličuje. Ani neustále používanie výroku, že Smer historicky zvýšil minimálnu mzdu z 358 na 380 eur, nezmení nič na fakte, že ide o nepresnú informáciu. Na Slovensku sa nominálne zvyšovala minimálna mzda o viac ako 28 eur niekoľkokrát.

Napríklad v roku 2009 až o 54 eur a v roku 2007 o 39 eur. Rovnako historické zvýšenie minimálnej mzdy o 28 eur (osem percent) neplatí ani v relatívnom vyjadrení, keďže v rokoch 2003 až 2007, s výnimkou 2006, rástla minimálna mzda na Slovensku vždy o viac ako desať percent.

Vyhlásenie predstaviteľov Smeru o tom, že oni nikdy nič neprivatizovali, taktiež stojí na vode. Za pripomenutie stojí minimálne predaj časti košickej teplárne počas prvej Ficovej vlády. Hoci Fico vo februári 2010 povedal, že v tomto predaji nevidí žiadny problém, opomenutie tohto predaja už problémom určite je.

Podpísanie memoranda o porozumení s nemeckou spoločnosťou Deutsche Telekom o predaji 49 percent akcií Slovak Telekomu taktiež nehovorí o striktnom odmietnutí privatizácie ako takej.

Nič nové v roku 2015

Prvá debata v roku 2015 naznačuje, že Robert Fico zotrvá na opakovaní fakticky nepresných výrokov z minulých rokov. Zdá sa tiež, že divák nedeľných diskusných debát s predsedom vlády sa bude musieť naďalej uspokojiť s niekým z dvojice Bugár, Figeľ. Čo môže byť rovnako zlá správa.

Autor spolupracuje na Demagog.SK

 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie