Denník N

Fico začal nový rok starými nepravdami

V televízii všetko po starom. Foto - TASR
V televízii všetko po starom. Foto – TASR

Stalo sa nepísaným pravidlom, že Ficov diskusný partner nenapĺňa atribúty argumentačne zdatného a pripraveného súpera.

Ak diváci nestihli úvodné minúty prvej politickej diskusie na hlavnom programe RTVS, počas ktorých bola témou aktuálna situácia vo Francúzsku a svete po útokoch v redakcii Charlie Hebdo, mohli mať až do konca relácie pocit, že verejnoprávna televízia pustila záznam niektorého z mnohých diskusných stretnutí Roberta Fica a Jána Figeľa v roku 2014.

Silný Fico

Predseda vlády aj na úvod roku 2015 potvrdil, že v diskusiách je dominantný, a to nielen vo využívaní časového priestoru v relácii. Spravidla si dokáže vynútiť posledné slovo a spôsobom prezentácie i komplexnosťou faktov a údajov vytvára dojem učiteľa, ktorý svojmu žiakovi vysvetľuje, ako svet funguje a, naopak, čo je čistá fikcia a nedorozumenie. Bližší pohľad na faktickú presnosť však dlhodobo odhaľuje mnohé trhliny v jeho prezentácii.

Stalo sa nepísaným pravidlom, že Ficov diskusný partner nenapĺňa atribúty argumentačne zdatného a pripraveného súpera, ktorý by bol schopný predsedu vlády aspoň na okamih vážnejšie spochybniť či dokonca upozorniť na jeho faktické prešľapy.

V prvej januárovej relácii O 5 minút 12 sa síce Ján Figeľ úctyhodne vyhýbal nepresným tvrdeniam, no vo všeobecnosti išlo skôr o jednoduchšie fakty a argumenty. Hoci sa Figeľ snažil zatlačiť Fica pripomenutím, že Smer nehlasoval za zákon, ktorý zaviedol povinné zverejňovanie zmlúv na internete, vzapätí sa nechal nachytať, keď tvrdil, že dnes médiá hovoria o študentoch cestujúcich vlakmi zadarmo, ktorí si privyrábajú prevozom a doručovaním balíkov. V skutočnosti išlo len o recesiu bez reálneho základu, čo potvrdil pre médiá aj autor žartu.

Opakované chyby

Fico zobral účasť v prvej politickej debate zrejme ako priestor na rekapituláciu už niekoľkokrát použitých výrokov z roku 2014. Len veľmi ťažko by sme hľadali diskusiu, v ktorej by nezdôraznil, že Slovensko bolo vyradené z procedúry nadmerného deficitu, alebo nepripomenul, že diskusný oponent bol už niekoľkokrát súčasťou vlády. Vzhľadom na to, že diskusnými partnermi Fica sú takmer výlučne Béla Bugár a Ján Figeľ, tento argument nemusí výrazne obmieňať.

Nájdeme však aj také opakované výroky, v ktorých Fico preháňa a zveličuje. Ani neustále používanie výroku, že Smer historicky zvýšil minimálnu mzdu z 358 na 380 eur, nezmení nič na fakte, že ide o nepresnú informáciu. Na Slovensku sa nominálne zvyšovala minimálna mzda o viac ako 28 eur niekoľkokrát.

Napríklad v roku 2009 až o 54 eur a v roku 2007 o 39 eur. Rovnako historické zvýšenie minimálnej mzdy o 28 eur (osem percent) neplatí ani v relatívnom vyjadrení, keďže v rokoch 2003 až 2007, s výnimkou 2006, rástla minimálna mzda na Slovensku vždy o viac ako desať percent.

Vyhlásenie predstaviteľov Smeru o tom, že oni nikdy nič neprivatizovali, taktiež stojí na vode. Za pripomenutie stojí minimálne predaj časti košickej teplárne počas prvej Ficovej vlády. Hoci Fico vo februári 2010 povedal, že v tomto predaji nevidí žiadny problém, opomenutie tohto predaja už problémom určite je.

Podpísanie memoranda o porozumení s nemeckou spoločnosťou Deutsche Telekom o predaji 49 percent akcií Slovak Telekomu taktiež nehovorí o striktnom odmietnutí privatizácie ako takej.

Nič nové v roku 2015

Prvá debata v roku 2015 naznačuje, že Robert Fico zotrvá na opakovaní fakticky nepresných výrokov z minulých rokov. Zdá sa tiež, že divák nedeľných diskusných debát s predsedom vlády sa bude musieť naďalej uspokojiť s niekým z dvojice Bugár, Figeľ. Čo môže byť rovnako zlá správa.

Autor spolupracuje na Demagog.SK

 

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Komentáre

Teraz najčítanejšie