Denník N

Harabin tesne prehral aj právny spor o policajnú inšpekciu

Foto - TASR
Foto – TASR

Právne názory na policajnú inšpekciu sú rozhodnutím trestnoprávneho kolégia zjednotené. Štefan Harabin sa však svojej pravdy vzdať nemieni a hneď vyhlásil, že tento verdikt odmieta rešpektovať.

Inšpekcia ministerstva vnútra môže stíhať policajtov, rozhodlo trestnoprávne kolégium Najvyššieho súdu, ktoré po viacerých verdiktoch dnes už neexistujúceho senátu Štefana Harabina zjednotilo rôzne právne názory na tento orgán.

Trestných sudcov zvolala na mimoriadne zasadnutie predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová a veľmi tesné hlasovanie v pomere osem proti siedmim hlasom prinieslo ďalšiu porážku Harabina. Ten tvrdil, že inšpekčná služba, ktorá podlieha ministrovi vnútra, je nezákonná a funguje v rozpore s medzinárodnými záväzkami Slovenska. Za pravdu však kolégium dalo opačnému názoru senátu sudcu Juraja Klimenta.

Harabin si ide svoje

Aká bola Harabinova prvá reakcia? Prijatým stanoviskom sa nemieni riadiť. Jeho senát oslobodil troch policajtov odsúdených za trestnú činnosť, naposledy to bolo v júli v prípade príslušníka, ktorý bral úplatky. Harabin tvrdil, že ministerská inšpekcia nie je nezávislým vyšetrovacím orgánom.

„Ide o orgán s legálnou pôsobnosťou, ktorý je súčasťou policajného zboru, a teda je oprávnený vykonávať pôsobnosť policajného zboru pri vyhľadávaní a vyšetrovaní trestných činov,“ zhrnul stanovisko kolégia jeho nový predseda Libor Duľa.

Trestní sudcovia zjednotili aj rozdielne právne názory aj na zákonnosť rozsudkov sudcov odsúdených v iných členských štátoch Európskej únie. Senát vedený Harabinom zrušil rozsudok veľkokrtíšskeho sudcu Milana Vargu, ktorý bol v Česku odsúdený za jazdu pod vplyvom alkoholu. Kolégium sa dnes hlasovaním 12:3 uznieslo, že to nebol správny postup. Odsúdenie sudcu za spáchanie trestného činu v inom štáte EÚ podľa kolégia samo o sebe nezakladá dôvod na vylúčenie sudcu v trestnom konaní.

Nový predseda rozhodol

Na zasadnutí padol návrh nerozhodovať dnes a počkať na vývoj situácie. „Ja som to nepovažoval za možné, ani väčšina kolégia, pretože bolo zrejmé, že je potrebné dať na túto otázku odpoveď,“ povedal Duľa. Dnes prijaté stanoviská nie sú síce právne záväzné pre sudcov, ale mali by byť rešpektované. „Ak nie, hrozí reálne riziko, že tieto rozhodnutia budú v konaní o riadnom alebo mimoriadnom opravnom prostriedku zrušené,“ vysvetlil Duľa.

Harabin si myslí, že jeho kolegovia podľahli tlaku zvonka. „Tí, ktorí hlasovali za, sa o pol roka budú hanbiť. Tragické je to, že sa bude pokračovať v týchto nezákonnostiach, ktoré nám vyčíta OSN.“

Ministerstvo vnútra označilo zjednotenie právnych názorov za zásadné. „Tým sa ujasnili všetky pochybnosti, ktorým Úrad inšpekčnej služby sekcie kontroly a inšpekčnej služby ministerstva vnútra musel čeliť posledné mesiace.“ Za vlaňajší rok vyšetrovatelia policajnej inšpekcie obvinili 112 policajtov zo 129 trestných činov. V roku 2013 bolo obvinených 146 policajtov a v roku 2012 obvinili 135 príslušníkov polície.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie