Denník N

Pingpong s ľuďmi na poľsko-bieloruskej hranici. Lukašenko sem vozí migrantov, Poliaci ich vracajú, štyria zomreli

Ženy z Afganistanu pri poľskej dedine Usnarz Gorny, ako ich odfotili ešte v auguste novinári, keď tam ešte mohli ísť. Foto - tasr/ap
Ženy z Afganistanu pri poľskej dedine Usnarz Gorny, ako ich odfotili ešte v auguste novinári, keď tam ešte mohli ísť. Foto – tasr/ap

Zákon porušuje podľa Amnesty International aj Poľsko, ktoré migrantov vytláča späť do Bieloruska. Novinári tam majú zákaz prísť.

Napätie na hraniciach medzi Bieloruskom a Poľskom má prvé obete. V pondelok poľskí predstavitelia oznámili, že objavili na poľskej strane hranice telá troch migrantov. Išlo o mužov vo veku od približne 20 do okolo 40 rokov, pôvodom z Iraku. Ich totožnosť však ešte nebola známa.

Navyše na druhej strane hranice podľa Poliakov zomrela jedna žena.

Poľsko, Litva aj Lotyšsko obviňujú bieloruský režim prezidenta Alexandra Lukašenka z toho, že cielene vozí migrantov do Bieloruska a pomáha im dostať sa na územie svojich susedov. Chce tak podľa nich migračnou vlnou destabilizovať situáciu nielen v týchto krajinách, ale zrejme aj v celej Európskej únii.

Ešte v máji Lukašenko sľuboval, že otvorí hranice pre nelegálnych migrantov a pašerákov drog, aby si ich krajiny EÚ „chytali sami“. Mala to byť jeho odpoveď na sankcie, ktoré štáty EÚ zaviedli po zmanipulovaných minuloročných voľbách a tvrdo potlačených protestoch.

Ako prvá Litva

Vlna migrantov z Blízkeho východu a Afriky, ktorým dávajú bieloruské úrady turistické víza a následne im pašeráci (prípadne samotné bieloruské úrady) pomáhajú prejsť hranice k susedom, ako prvú zasiahla Litvu. V júli cez hranice chodili desiatky migrantov denne.

Celkovo do augusta prišlo do malej Litvy vyše 4-tisíc nelegálnych migrantov, 55-krát viac ako v roku 2020. Tábory boli preplnené a ľudia sa búrili voči novým, ktoré mali postaviť pri ich domovoch.

„Na začiatku dovolila Litva migrantom vstúpiť na svoje územie. Posielali ich do provizórnych kempov na hraniciach. V istom bode v lete ich Litva prestala prijímať a začala ich posielať späť do Bieloruska,“ povedala bieloruská analytička z Globsecu Alena Kudzko.

Litva začala stavať na hranici provizórny plot (do budúceho roku chce na celých 500 kilometrov hranice postaviť riadnu trojmetrovú bariéru). Začala takisto vyjednávať z irackými úradmi a ponúkať stovky eur migrantom, aby sa dobrovoľne vrátili domov.

Vlna sa následne presunula najmä na bielorusko-poľské hranice. Ako uviedla poľská pohraničná stráž, v auguste zaznamenali vyše 3-tisíc pokusov o nelegálny prechod hranice z Bieloruska, v septembri už vyše 4-tisíc. Väčšinou ide o občanov Iraku, ale aj Afganistanu, Sýrie, Somálska či Tadžikistanu.

Ako zomreli

Tri mŕtve telá objavili v pondelok na troch rôznych miestach pri hranici. Jedného muža našli blízko poľskej hranice s Litvou. Išli s ním dvaja migranti, ktorých zadržali, a vďaka nim zhruba vedia, čo sa mu stalo.

Išlo o Iračanov, ktorí prileteli do Minska v polovici septembra. „Po niekoľkodňovom pobyte v hoteli v Minsku ich mali prepraviť za 2,5 tisíca dolárov na osobu na územie Nemecka cez poľské hranice,“ povedal v pondelok podľa onet.pl poľský minister vnútra Mariusz Kamiński. Ako dodal, migrantov priviedli do lesa, kde sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Afganistan

Alexandr Lukašenko

Svet

Teraz najčítanejšie