Denník N

Svetový newsfilter: Francúzsky hnev môže naštartovať Európu

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

diplomatický konflikt, aký sme v priebehu uplynulého týždňa pozorovali medzi Francúzskom a USA, sa tak často medzi spojencami nevidí.

Napätie sa síce zmiernilo po telefonáte lídrov oboch štátov, ale silné vyjadrenia francúzskych politikov dávajú jasne najavo, že vzájomné vzťahy to ovplyvní na dlhšie. A to môže mať dôsledky aj pre Európu.

O čo ide: Minulú stredu neskoro večer sa objavila nenápadná správa. Lídri USA, Británie a Austrálie na spoločnej tlačovke oznámili, že sa dohodli na novom bezpečnostnom pakte.

Jeho hlavným cieľom je zvýšiť bezpečnosť v regióne, kde rastie sila a asertivita Číny – krajiny, ktorú Spojené štáty považujú za svojho najväčšieho globálneho konkurenta.

Až potiaľto by to nebolo nič prekvapivé, no význam tohto paktu sa ukázal až o čosi neskôr, keď sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Joe Biden

Svetový newsfilter

Voľby vo Francúzsku

Svet

Teraz najčítanejšie