Denník N

Písali aj Sorosovi, peniaze poslal Orbán. Príbeh miliónov na štadión v druholigovom Komárne

Viceprezindet Vojtech Szüllő (vľavo) a prezident KFC Komárno Juraj Baráth. Foto N – Tomáš Benedikovič
Viceprezindet Vojtech Szüllő (vľavo) a prezident KFC Komárno Juraj Baráth. Foto N – Tomáš Benedikovič

András Schäfer ešte pred pár mesiacmi na futbalovom Eure pred vypredanou Puskásovou arénou v Budapešti bránil Cristiana Ronalda.

22-ročný maďarský reprezentant podal výborný výkon, góly Portugalska pri víťazstve 3:0 prišli až po tom, ako ho na ihrisku nahradil Loïc Négo.

O pár dní neskôr v Mníchove strelil gól nemeckému brankárovi Manuelovi Neuerovi, vďaka ktorému Maďari chvíľu boli tímom postupujúcim do osemfinále.

O tri mesiace neskôr je Schäfer opäť na vypredanom štadióne – koncom septembra sa v Komárne na zápas jeho klubu DAC Dunajská Streda prišlo pozrieť približne 1200 divákov. Tí sa napokon tešili z postupu do 4. kola Slovnaft Cupu, keďže domáci vyhrali po penaltách.

Druholigista hostil bohatšieho a slávnejšieho suseda už od 15.30, keďže na staručkom štadióne nemá k dispozícii umelé osvetlenie. Trávnik lemuje škvarová bežecká dráha a betónový ovál bez sedadiel, ktorý bol dokončený ešte začiatkom 60. rokov. Hlavnú tribúnu skolaudovali o tri desaťročia neskôr.

To sa však má zmeniť. Maďarský futbalový zväz v roku 2017 prisľúbil, že do 35-tisícového pohraničného mesta s 54-percentnou maďarskou menšinou pošle 1,8 miliardy forintov (pri vtedajšom kurze 5,9 milióna eur, dnes 5,06 milióna eur).

Funkcionári klubu v tomto texte hovoria, že momentálne sa dokončuje verejné obstarávanie, no chýbajú im peniaze, o ktoré prišli pádom kurzu forintu voči euru.

Súčasný primátor mesta vysvetľuje, ako štadión postavený na mestskom pozemku klubu prenajmú, a bývalý kandidát na primátora spomína, ako sa počas kampane stretol s Viktorom Orbánom a čo to má spoločné s futbalom.

Škola? Hmmm… a čo nový štadión?

Bol rok 2014 a Attila Czíria kandidoval na post primátora Komárna (SMK a Most/Híd). Počas kampane sa ho Orbán spýtal, ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Denník N v Komárne

Futbal

Viktor Orbán

Slovensko, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie