Denník N

New York Times neukázal Mohameda, ombudsmanka novín to skritizovala

Na nové číslo časopisu Charlie Hebdo sa vo Francúzsko stáli rady. FOTO - TASR
Na nové číslo časopisu Charlie Hebdo sa vo Francúzsko stáli rady. FOTO – TASR

Mnohé západné médiá sa rozhodli nezverejniť titulnú stranu francúzskeho časopisu Charlie Hebdo, ktorý vo Francúzsku vychádza v päťmiliónovom náklade.

Zatiaľ čo francúzsky satirický týždenník Charlie Hebdo musel týždeň po teroristickom útoku na svojich novinárov pre obrovský záujem zvýšiť svoj náklad na päť miliónov výtlačkov, mnohé svetové médiá sa radšej zverejneniu jeho novej titulky vyhli.

Je na nej prorok Mohamed so slovami Je suis Charlie (Som Charlie) a pripravovali ho v redakcii francúzskeho denníka Libération.

Jedným z novín, ktoré očakávané číslo Charlie Hebda s Mohamedom neukázali, sú americké New York Times.

Ombudsmanka novín Margaret Sullivanová, ktorá má na starosti sledovanie novinárskej integrity v slávnom denníku, to však označila za chybu. Niektorí čitatelia za zbabelosť.

Rozhovor s religionistom
V šiitskej vetve islamu je zobrazovanie proroka povolené, rozpráva religionista Attila Kovács z Katedry porovnávacej religionistiky Univerzity Komenského v Bratislave.

Spravodajská hodnota mala prevýšiť obavy

“Nová titulná strana Charlie Hebdo je dôležitou súčasťou príbehu, ktorý zaujal svetovú pozornosť posledný týždeň,” napísala vo svojom komentári.

Hoci podľa nej mohla citlivo zasiahnuť malé percento čitateľov New York Times, nešlo o karikatúru, ktorá by bola útočná alebo šokujúca. V tomto prípade podľa nej mala prevážiť spravodajská hodnota obrázku.

“Charlie Hebdo išlo do tlače v miliónových nákladoch v prvom vydaní po útoku, a udalosť sa stala globálnou, obrázok videli, súdili a komentovali ľudia po celom svete. Čitatelia Timesov by nemuseli chodiť niekde inde, aby ho našli,” napísala Sullivanová.

Kto ukázal Mohameda, a kto nie

Pre zverejnenie titulnej strany magazínu Charlie Hebda sa napríklad rozhodli Wall Street Journal či Washington Post. Naopak jeho ukážke sa vyhli americké televízie CNN či NBC News.

Fotografiu titulnej strany francúzskeho časopisu, na ktorý sa vo Francúzsku stáli rady, neukázal ani jeden z najsledovanejších spravodajských portálov na svete – BBC. V Británii jeho krok nasledovala väčšina médií. Výnimkou bol Guardian.

Mohameda, ktorý je Charlie, neukázal napríklad ani kanadský Toronto Star. Izraelské noviny Haarec, Jediot Achronot či Maariv s tým naopak neváhali, podobne ako veľké talianske noviny Corriere della Sera.

tages

Nemecký denník Tageszeitung to vyriešil jednoducho – na titulnej strane má len obálku nového Charlie Hebda.

V Turecku vtrhla podľa televízie France 24 polícia do tlačiarne denníka Cumhuriyet, ktorý vytlačil štyri strany z nového čísla Charlie Hebdo ako akt solidarity, hoci sa vyhol kontroverzným obrázkom, vrátane Mohameda z titulnej strany.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Útok na Charlie Hebdo

Svet

Teraz najčítanejšie