Denník N

Bližšie než k Hlasu môže mať Smer k SNS. Danko už pred letom volal po „slovenskom Fidesze“

Robert Fico a Andrej Danko v júli na Branči pri oslavách sviatku sv. Cyrila a Metoda. Foto - FB Smeru
Robert Fico a Andrej Danko v júli na Branči pri oslavách sviatku sv. Cyrila a Metoda. Foto – FB Smeru

Smer možné predvolebné spojenie so Slovenskou národnou stranou akoby mimochodom naznačil v reakcii na odmietavý postoj Hlasu Petra Pellegriniho k predvolebnej koalícii.

Keď pred niekoľkými dňami prišiel Robert Fico s výzvou pre konkurenčnú stranu Hlas, aby spolu s jeho Smerom vytvorila predvolebnú koalíciu, dostala sa do stanoviska predsedníctva jeho strany aj nenápadná veta, ktorá spomínala spoluprácu s ešte iným subjektom – Slovenskou národnou stranou Andreja Danka.

Po tom, čo Hlas ponuku od Smeru odmietol ako neúprimný kalkul, vydalo vedenie Smeru vyhlásenie, v ktorom sa písalo: „Ak má Smer a Hlas šancu na základe absolútne prirodzenej predvolebnej spolupráce získať cca 40-percentnú podporu a v súčinnosti s niektorými mimoparlamentnými stranami, ako je SNS, podstatne viac, nie je mu zrejmé, o akom podozrivom kalkule Hlas hovorí.“

Bolo to po prvý raz, keď Ficov Smer verejne naznačil, že by predvolebnú koalíciu mohol vytvárať aj s inými stranami. Slovenská národná strana je bývalým koaličným partnerom Smeru z rokov 2016 až 2020 a viacero indícií naznačuje, že takéto spojenie môže byť v skutočnosti reálnejšie ako koalícia s Pellegriniho odídencami.

Spolu na púti v Branči

Robert Fico a Andrej Danko sa spolu ukázali začiatkom leta v obci Branč na oslavách sviatku sv. Cyrila a Metoda, počas programu dokonca sedeli v prvom rade vedľa seba. Podujatie organizoval Smer a Danka tam pozvali.

Predseda SNS vystúpil s príhovorom, v ktorom ostatné opozičné strany vyzval na spoluprácu. Predsedu Smeru oslovoval familiárne „Robert“ a vracal sa aj do minulosti. „Možno sme mali s niektorými vecami začať skôr. Tak dlho sme spolu súťažili, až sa z toho dnes tešia iní,“ glosoval Danko vzťahy s bývalým koaličným partnerom.

Smer počas svojej reči chválil. „Ja som rád, že sa vytvoril nový kolektív, ozdravený kolektív a že Smer má svoje miesto, a vždy bude mať, tak ako, verím, aj moja politická strana, Slovenská národná strana,“ povedal Danko.

„Nikdy som to nepovedal, ale keď otec kardinál Korec zomieral – nevie to ani Robert –, zavolal ma k sebe a povedal: ‚Držte s tým Ficom spolu.‘ V tej dobe, v roku 2015, som bral Smer a Fica ako ťažkého súpera. Ale kardinál Korec mal pravdu. Bude treba čím ďalej, tým viac, aby politické strany spolupracovali, aby sa lídri oveľa intenzívnejšie stretávali. (…) Do budúcna som presvedčený, že iná cesta ako skutočná spolupráca relevantných politických strán neexistuje.“

Danka sa na účasť na smeráckom podujatí v júli tohto roka pýtal denník Plus jeden deň. Bolo to v čase, keď ešte Ústavný súd nezastavil konanie referenda o predčasných voľbách, a tak predseda SNS hovoril o potrebe vytvorenia „referendovej koalície“ Smeru, Hlasu a SNS.

„Aby sme spoločne postupovali pred voľbami, dali ľudom nádej, že Sulík, Matovič a Kollár nebudú vládnuť. Musíme ľudom ukázať, že v prípade, že by bolo referendum úspešné, čaká ich zmena. A ja verím, že Pellegrini nechce vládnuť ani so Sulíkom, ani s Kollárom,“ vyhlásil.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Danko vyzýval na „slovenský Fidesz“

Ešte pár týždňov predtým, na začiatku júna tohto roka, navštívil predseda SNS Budapešť a stretol sa s maďarským ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóom. Už vtedy vyzýval na spojenie opozičných strán.

„Dúfam, že ľudia na Slovensku pochopia a Boh nám dá šancu, aby sme túto vládu poslali do minulosti a aby sme raz zostavili také silné združenie, ako je Fidesz v Maďarsku, a porazili všetkých liberálov,“ povedal. „Urobím pre to všetko a verím, že opoziční lídri budú schopní koaličných rokovaní, lebo inak súčasnú vládu neporazíme. Osobitne verím, že pán Pellegrini to nebude hrať na dve strany a uvedomí si, že musíme zostaviť také silné združenie politických strán, aké bolo zostavené v Maďarsku. Inak Slovákom nedokážeme pomôcť.“

Video: Danko vyzýva na „slovenský Fidesz“

Strana Smer v utorok neodpovedala na otázku Denníka N, či rokuje so Slovenskou národnou stranou o predvolebnej spolupráci, takéto koaličné úvahy nekomentoval ani Danko.

Najbližšími voľbami, ak teda nepríde k predčasným parlamentným, budú komunálne a župné voľby budúcu jeseň. SNS v polovici septembra poslala médiám vyhlásenie, že v nich mieni „zdvihnúť zástavu“, čo však nemusí znamenať, že by strana musela postupovať len samostatne.

„Komunálne voľby môžu byť návratom k štandardným politickým stranám, ktoré vedia garantovať zodpovedné riadenie štátu,“ povedal Danko po stretnutí starostov z jeho SNS v Obyciach 14. septembra tohto roku. „Vidím spätnú väzbu od ľudí. Kdekoľvek, kde som, ľudia ďakujú za to, čo sme pre nich vo vláde presadili. Prešli sme v lete rôzne obce, kde panuje dobrá nálada voči SNS.“

Podľa posledného septembrového prieskumu agentúry Focus by SNS volilo 3,6 percenta voličov, čo by pri samostatnom postupe na vstup do parlamentu nestačilo. V parlamentných voľbách vo februári 2020 strana získala 3,16 percenta hlasov. Pre Danka by však mohlo byť povzbudivé, že mu rastie osobná popularita. Verí mu už štvrtina voličov; po prehraných voľbách vo februári 2020 mu pritom popularita spadla pod 20 percent. V rebríčku dôveryhodnosti rastie aj Robert Fico.

„Mám 47 rokov, skúseností ako starý chlap, hlavne ma to však opäť baví,“ komentoval výsledky prieskumu Danko na Facebooku. „V mnohom som sa poučil a veľa vecí vidím inak. Každá skúsenosť má svoj význam. Áno, je to len priebežný prieskum, ale aj ten mi dáva silu bojovať a vydržať ten obrovský tlak, ktorý tu je na opozičné strany.“

Foto N – Tomáš Benedikovič

Pellegrini: partner alebo súper?

I keď lídri Smeru a SNS verbálne volajú k spolupráci aj Petra Pellegriniho a jeho Hlas, zároveň ho podrobujú ostrej kritike. S istým odstupom by sa mohlo zdať, akoby na novú opozičnú stranu vyvíjali pomerne premyslený, no veľmi sústredený tlak.

Smer vykresľuje Hlas ako liberálnu stranu odtrhnutú od tém „slovenskej sociálnej demokracie“, čo Pellegriniho poslanci odmietajú.

„Dobre, rešpektujeme, čo nám povedali predstavitelia Hlasu, že nechcú robiť politiku rustikálnej sociálnej demokracie, ale inej sociálnej demokracie, my sa na nich nehneváme. Ak je pre nich dôležité riešiť toalety transsexuálov alebo venovať sa marihuane, prosím,“ odkázal bývalým straníckym kolegom Fico minulý týždeň.

„My sa chceme venovať témam, ktoré sú dôležité pre slovenskú sociálnu demokraciu. Budeme opakovať, že to s vytvorením predvolebnej spolupráce myslíme vážne. Ak to tu niekto myslí vážne so stabilnou vládou, vládou, ktorá vráti naspäť charakter sociálneho a právneho štátu, môže to byť len blok Smeru a Hlasu.“

Predseda SNS Andrej Danko je k Pellegrinimu ešte ostrejší. Minulý štvrtok publikoval na Facebooku status, v ktorom lídra Hlasu vyzýva, aby zverejnil všetky príjmy jeho strany, cenu za prenájom budovy, naznačuje prepojenia s developermi a avizuje, že sa bude Pellegriniho pýtať ďalej. „Budúci týždeň sa budeme pýtať na budovy, ktoré patria bratrancom vašich financmajstrov na Moldavskej ulici v Košiciach,“ naznačuje tajomne.

Danko mal s Pellegrinim problém už počas minulej vlády, keď súčasný predseda Hlasu po vražde Jána Kuciaka nahradil na poste premiéra Roberta Fica. Známy je jeho výrok z leta 2018, že si Pellegriniho síce z úcty vypočuje, ale potom ide rokovať s Ficom. „On je mojím partnerom na rokovania. Mojimi partnermi sú Béla Bugár a Robert Fico. Peter Pellegrini musí rešpektovať politickú líniu Smeru,“ vravel.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Andrej Danko

Robert Fico

Smer

SNS

Slovensko

Teraz najčítanejšie