Denník N

Pľúcny lekár Laššán: Naše onkologické pracovisko je plné. Pacienti prichádzajú v pokročilejších štádiách choroby (+ podcast a video)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Tretia vlna môže byť ťažšia ako druhá, myslí si lekár Štefan Laššán. „Našou ambíciou v tretej vlne musí byť, aby sme sa dokázali postarať o úplne všetkých pacientov bez ohľadu na to, či majú covid alebo iné ochorenia. O to ťažšie bude rozdeliť personál a pracovať v iných epidemiologicko-hygienických režimoch,“ hovorí.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Lekár Štefan Laššán pracuje na Klinike pneumológie, ftizeológie a funkčnej diagnostiky Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice v Bratislave. V prvých dvoch vlnách epidémie koronavírusu bolo jeho oddelenie v červenej zóne. V rozhovore hovorí,

 • akú tretiu vlnu očakáva,
 • či bude v Bratislave lepšia situácia zásluhou vysokej zaočkovanosti,
 • čo s pacientmi, ktorí sa v druhej vlne nedostali k starostlivosti, a
 • prečo pacientom nebudú dávať ivermektín.

V prvej a druhej vlne bolo vaše oddelenie v nemocnici červenou zónou. Máte už aj teraz covidových pacientov?

Máme pacientov vo viac-menej štandardnom zložení, keďže sme prakticky jediné pľúcne pracovisko v celom Bratislavskom kraji s obrovským spádom.

Ešte ste teda bielou zónou?

My ako pľúcne oddelenie áno. V Ružinove stále pracuje jedna z dvoch pneumológií s covidom, ide o našu sesterskú kliniku pneumológie LFUK a v rámci deľby práce v Ružinove zatiaľ nemáme covidových. Celkovo v Univerzitnej nemocnici má covidových pacientov v tomto období najmä Klinika infektológie a geografickej medicíny, ktorá je prvým pracoviskom pre covidových pacientov. Každá nemocnica bude mať takéto oddelenie. Aj v Nemocnici Ružinov sa pripravuje jedno celé poschodie, kde bude personál, ktorý sa bude starať o pacientov, zložený z viacerých oddelení. To je optimistický variant. Ten pesimistický je, že to bude ako v druhej vlne, keď sa odrezávali a pridávali lôžka, aby sme sa dokázali postarať o všetkých pacientov.

Keď sme sa spolu rozprávali po druhej vlne, hovorili sme aj o pacientoch, ktorí sa pre veľký počet covidových pacientov nedostali k zdravotnej starostlivosti načas. Dnes sa staráte práve o tých pacientov, ktorí počas prvej alebo druhej vlny nedostali zdravotnú starostlivosť?

Dôvodov, pre ktoré došlo k oneskoreniu niektorých hospitalizácií alebo diagnostiky, je viacero. Určite je to čiastočne pre preťaženie systému najmä počas druhej vlny. Určite v tom hrala úlohu aj psychologická rovina, lebo mnoho pacientov sa bálo prichádzať do zdravotníckych zariadení. Ale platí, že koľko lôžok budeme musieť obetovať na prácu s ochorením, ktorému sa dá predísť, toľko lôžok bude inej skupine

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  Očkovanie proti koronavírusu

  Rozhovory

  V redakcii

  Slovensko

  Teraz najčítanejšie