Denník N

Vedci našli 1,8 milióna rokov staré stopy ľudskej aktivity. Lokalita je kľúčová pre ponímanie ľudskej evolúcie, vraví archeológ

Objavy neďaleko obce Orozmani v južnom Gruzínsku. Foto – archív Iriny Croftovej
Objavy neďaleko obce Orozmani v južnom Gruzínsku. Foto – archív Iriny Croftovej

Medzi fosíliami sa našli kosti pravekých druhov zvierat, ako je Homotherium (príbuzný šabľozubého tigra) či etruský vlk. Špeciálnym typom nálezu sú koprolity (skamenené exkrementy) pravekej hyeny, ktoré poskytnú informácie o jej stravovacích návykoch, ale aj o vtedajšej faune a flóre.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Autor je vyštudovaný historik a cestovateľ

K objavu došlo neďaleko obce Orozmani v južnom Gruzínsku, asi 100 kilometrov od hlavného mesta Tbilisi.

Nálezisko sa nachádza niekoľko kilometrov od svetovo známej lokality Dmanisi, v ktorej sa našli prvé pozostatky homininov mimo Afriky staré 1,77 milióna rokov.

„Objavy Homo erectus v Dmanisi a na niektorých miestach v Číne potvrdili domnienku, že k migrácii ľudí došlo skôr než pred 1 miliónom rokov. Povedzme, že to súviselo s technologickým vývojom,“ uvádza do problematiky doktor paleoantropológie Nikoloz Tsikaridze.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

História

Veda

Teraz najčítanejšie