Denník N

Ku kolapsu nemocníc sme bližšie než kedykoľvek predtým

Nezaočkovaných pacientov na prístrojoch sa nepýtam, prečo sa tak rozhodli.

Autor je lekár, NsP Považská Bystrica

V čase vrcholu druhej vlny pandémie covidu-19 sme mali v NsP Považská Bystrica reprofilizovaných šesť oddelení. Boli dni, keď sme ich kapacitu naplnili, hospitalizovaných bolo naraz viac než 140 pacientov a bolo nevyhnutné požiadať o pomoc nemocnice v blízkom i ďalekom okolí. Aby sme mohli prijímať ďalších, pacientov sme prekladali. Pacienti prichádzali, odchádzali a, žiaľ, aj zomierali.

Najťažšie chvíle sme prežívali, keď nielen v našej nemocnici, ale na celom Slovensku neboli dostupné ventilované lôžka a bolo nevyhnutné niekoľko pacientov preložiť do nemocníc v zahraničí. Niektorí sa stali obeťou nepripravenosti nášho zdravotníctva na takúto situáciu.

Úľava prišla začiatkom leta až po premorení obyvateľstva a po tom, čo sa začal prejavovať pozitívny efekt vakcinácie. Na chvíľu sme si mohli vydýchnuť, pripraviť sa na jeseň. Postupne sa zatváralo jedno covid oddelenie za druhým. Počas leta sa pandémia z nemocnice vytratila. Sporadicky prichádzajúcich pacientov s covidom-19 sme posielali na infekčné oddelenie do Trenčína. Povestný pocit ticha pred búrkou bol však čoraz intenzívnejší.

S končiacimi sa prázdninami sa počet pacientov začal zvyšovať, kapacita infekčného oddelenia v Trenčíne sa začala napĺňať a my sme vedeli, že je len otázkou času, kedy bude nevyhnutné pristúpiť k obnoveniu covid oddelenia aj v Považskej Bystrici.

Stalo sa to vo štvrtok 16. septembra. Novoprijatého pacienta s covidom-19 sme už nemali kam preložiť, zostal na jednej z lôžkových častí interného oddelenia. Na internom oddelení 2. Reprofilizáciou tohto oddelenia sme z hodiny na hodinu vytvorili 25-lôžkové covid oddelenie. Personál zostal, zmenili sa len diagnózy prijímaných pacientov. Vlastne zostala len jedna. Covid-19, U071.

V deň reprofilizácie bolo na tomto oddelení hospitalizovaných ešte 20 necovidových pacientov, ktorých sme museli postupne niekam preložiť alebo prepustiť. Z hodiny na hodinu tak interné oddelenie prišlo o 25 lôžok, čo výrazným spôsobom narušilo jeho činnosť a ovplyvnilo manažment starostlivosti o necovidových pacientov. Niežeby sme neboli zvyknutí na stres, no jeho jemnejšie dávkovanie by sme všetci ocenili. Nie je jednoduché manažovať starostlivosť o pacientov na oddelení, kam bežne príjmete 30 – 40 pacientov v priebehu dvoch až troch dní  po tom, čo stratíte 25 lôžok.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Komentáre

Teraz najčítanejšie