Denník N

Poučenie z Donalda Trumpa pre Slovensko

Americká novinárka Masha Gessen napísala knihu o Trumpovej ére, ktorá je dobrým základom pre premýšľanie o Slovensku.

Robert Fico aj Peter Pellegrini často obviňujú médiá, že pred verejnosťou zamlčiavajú pravdu. Denník N už celé mesiace opakovane žiada týchto dvoch politikov, aby mu poskytli rozhovor, v ktorom by ľudu mohli túto pravdu zvestovať (alebo byť aj usvedčení zo lži). Bez úspechu.

Tento odmietavý postoj k serióznym médiám je typický pre všetkých populistov a k dokonalosti ho priviedol bývalý americký prezident Donald Trump, ktorý po nástupe do funkcie takmer zrušil v Bielom dome tlačové konferencie. Pred ním to neurobil žiadny americký prezident. Trump vyhlásil americké noviny za „nepriateľa amerického ľudu“ a odkazoval im: „Verejnosť vám neverí.“

Podobností medzi autoritárskymi populistami na celom svete je toľko, až sa ich správanie javí ako pandémia vírusu, ktorý napáda demokraciu všade rovnakým spôsobom. Americká novinárka a spisovateľka ruského pôvodu Masha Gessen (prechyľovanie by odmietla, lebo sa nepovažuje za ženu ani za muža) skúma Trumpov vírus v knihe Přežít autokracii, ktorá nedávno vyšla po česky vo vydavateľstve Host, a slovenský čitateľ má nad čím rozmýšľať.

Vyrovnať sa s minulosťou

Jednou z príčin nástupu Donalda Trumpa bolo podľa Mashe Gessen aj to, že predchádzajúci prezident Barack Obama sa po nástupe do funkcie v roku 2009 rozhodol, že nedá podnet na vyšetrovanie zločinov, ktoré spáchala administratíva jeho predchodcu Georgea W. Busha.

„Nedošlo k vyrovnaniu sa s minulosťou,” píše Gessen. Spoločnosť tak nemohla dospieť k svojmu „spoločnému chápaniu“, ktoré je nevyhnutné na fungovanie normálnej politiky. Lebo „národy sú ako ľudia, bez príbehu nemôžu prežiť“. Obama si to zrejme neuvedomil a Američanom zabránil, aby si tento príbeh, do ktorého patrila aj trauma z invázie do Iraku či finančná kríza, vyrozprávali a osvojili. Roztrieštenú spoločnosť bez príbehu tak dobyl Trump.

Slovenský národ je na tom podobne, lebo politici odmietali vyšetrovať zločiny predchádzajúcich garnitúr, počnúc tou komunistickou. Po prvý raz sa to deje až teraz, ale ak sa vyšetrovanie zločinov, ktoré boli plodmi éry Roberta Fica, zastaví, priamym dôsledkom môže byť návrat autoritárskeho populistu, možno dokonca Fica samotného.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Knihy

Komentáre

Teraz najčítanejšie