Denník N

Mazurek s Uhríkom ďalej huckajú ľudí proti lekárom. Prispievajú k syndrómu vyhorenia, hovorí Sabaka

Milan Mazurek a Milan Uhrík si za svoj terč vyhliadli hlavne infektológa Sabaku.
Milan Mazurek a Milan Uhrík si za svoj terč vyhliadli hlavne infektológa Sabaku.

Žilinská župa prestala pre radikálnych antivaxerov zverejňovať avíza na výjazdy mobilného tímu. Infektológ Sabaka hovorí, že niektorí pacienti ešte aj v ťažkom stave radšej veria dezinformačným webom.

Poslancovi Milanovi Mazurekovi sa vďaka Facebooku podarilo cez víkend znovu zasiahnuť tisíce ľudí. Využil tragédiu z rómskej osady Jarovnice pri Sabinove, na ktorú upozornila televízia Markíza.

Štvorročný chlapec tam zomrel na astmatický záchvat. Podľa rodičov sa tak stalo potom, ako ho detská lekárka odmietla vyšetriť z dôvodu, že jeho mama nie je zaočkovaná a nemala negatívny test.

„Lekárka z Jarovníc je v dôchodkovom veku a trpí onkologickým ochorením. Ak raz odíde, len ťažko budú hľadať do obce s najväčšou rómskou osadou za ňu náhradu,“ uviedla tiež Markíza.

Mazurek si natočil emotívne video, v ktorom vyzýval svojich priaznivcov na protesty v uliciach, lebo onedlho sa vraj niečo podobné môže stať aj ich deťom. Nekritizoval len pediatričku z Jarovníc, smrť chlapca nepriamo spojil aj s niektorými známymi lekármi, ktorí apelujú na ľudí, aby sa nechali očkovať a nepodceňovali covid.

„Nebudem sa čudovať nikomu, komu sadistickí lekári zabijú dieťa a schytá to potom aj fašistická kreatúra, minister zdravotníctva Lengvarský, hlavný hygienik Mikas, ale aj Sabaka, Jarčuška, Krčméry či ďalší z týchto covidových prorokov, ktorí spôsobili, že celej spoločnosti boli odobraté ľudské práva,“ hovoril Mazurek na videu, ktoré malo zhruba 300-tisíc zobrazení.

Sabaka – obľúbený terč

Politici z novej strany Republika už dlhšie upriamujú pozornosť najmä na infektológa Petra Sabaku, ktorý pracuje na bratislavských Kramároch.

Predseda stany Milan Uhrík ho na Facebooku pred svojimi fanúšikmi kritizoval aj za to, že v septembri od predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme Rodina) prevzal štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana, ktorej súčasťou je finančná odmena 28-tisíc eur.

„Mladí šplhúni, ktorí si na covide chcú vybudovať kariéru a ktorí v médiách poslušne rapkajú, čo im vrchnosť povie, si prídu na desaťtisícové odmeny,“ písal Uhrík o Sabakovi.

Uhríkov status o bratislavskom infektológovi následne šírili aj viaceré dezinformačné médiá ako Zem a Vek, Extra plus či Hlavné správy. „Odmena za tie správne názory? Málo sa hovorí o tom, že súčasťou vyznamenania, ktoré dostal Sabaka, je aj 28 000 eur,“ písali Hlavné správy.

Sabaka pritom vysvetľuje, že od začiatku plánoval finančnú odmenu venovať občianskemu združeniu Kigmed, ktoré je spojené s klinikou, na ktorej pracuje.

„Z prostriedkov tohto združenia sme napríklad v minulosti zaplatili USG prístroj na vyšetrovanie pľúc pacientov s covidom-19, umývačky riadu na oddelenia, sterilizačné čističky vzduchu, materiál na mikrobiologickú diagnostiku a zastrešenie pred odberovým centrom,“ uviedol Sabaka.

Infektológ hovorí, že o zámer takto pomôcť štátnej nemocnici hovoril ešte pred Uhríkovým výpadom kolegom v nemocnici aj predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi (Sme rodina), ktorý mu cenu udelil.

„Na dobročinné účely venuje tieto prostriedky väčšina laureátov, tak nejak sa to aj očakáva. Pána Uhríka som preto verejne vyzval na ospravedlnenie, na túto výzvu však už nereagoval,“ hovorí Sabaka.

Vláda chcela proti útokom zakročiť

Verbálne útoky na lekárov sa stali témou v polovici júla, keď sa skupina militantných antivaxerov pokúšala „navštíviť“ infektológov Pavla Jarčušku, Vladimíra Krčméryho či pediatričku Elenu Prokopovú.

Nepatrili ku konkrétnej parlamentnej strane, z ich „názorov“, ktoré komunikovali do megafónu, však bolo zrejmé, že ich ovplyvňujú práve informácie zo sociálnych sietí.

Tieto akcie vyvolali pobúrenie u viacerých politikov vrátane prezidentky Zuzany Čaputovej, ministra vnútra Romana Mikulca či premiéra Eduarda Hegera. Predseda vlády následne apeloval na policajné zložky, aby im venovali pozornosť.

„Agresívne ataky na odborníkov sú hlboko neetické a považujem ich za neprípustné. Musím zároveň vyzvať prokuratúru a policajné zložky, aby pozorne sledovali tieto aktivity a dôrazne zasiahli v prípadoch, ak si to bude situácia vyžadovať,“ napísal vtedy Heger.

Čo sa teda odvtedy zmenilo?

Niektorí lekári, s ktorými sa Denník N rozprával, sa zhodli, že polícia už podobným prejavom venuje väčšiu pozornosť. Keď napríklad radikálni antivaxeri chceli začiatkom augusta protestovať pred domom infektológa Sabaku, polícia ich zastavila na okraji ulice.

„Aj keď polícia bola na mieste, nebolo to nič príjemné, keď vás ohovárajú pred susedmi a do megafónu kričia, že som nejaký podplatený lekár,“ hovorí Sabaka.

Ďalší Uhríkov poslanec je za vakcíny

Tým sa akcie podobne naladených skupín neskončili. Napríklad predminulý štvrtok sa desiatky demonštrantov zhromaždili v Čadci pred budovou nemocnice, kde prebiehal kongres lekárov z oblasti intenzívnej medicíny.

Na miesto prišli aj politici ĽSNS Andrej Medvecký, Marek Kotleba či Stanislav Mizík, ktorí sa neúspešne snažili dostať dnu, aby vraj mohli s lekármi diskutovať.

Ich protest pobúril aj poslanca z hnutia Republika Miroslava Urbana, ktorý je zároveň lekárom v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku. Poslancovi ĽSNS Medveckému pod jeho statusom napísal, že predvádzajú „debilizmus v najvyššej forme“.

„Chcete diskutovať s lekármi? A o čom? O High flow ventilácii? Skončite to divadlo a ospravedlňte sa lekárom, ktorí raz budú bojovať možno aj o vaše životy. Je mi z vás zle,“ písal Urban.

Lekár Urban sa v niektorých názoroch rozchádza aj s uhríkovcami. Na rozdiel od Mazureka napríklad neprirovnáva covid k chrípke. V parlamentnej rozprave nedávno povedal, že zvlášť starším pacientom s pridruženými chorobami odporúča očkovanie.

„Ja si myslím, že očkovanie má byť dobrovoľné a ľudia by nemali byť diskriminovaní. No na druhej strane, aké iné riešenia máme, ak nie očkovanie? Ono je strašne jednoduché povedať: je to zlé, sú nežiaduce účinky. To máte pri každej liečbe,“ hovoril Urban.

Pozornosť na proteste v Čadci však vzbudil hlavne iný lekár, Jozef Valky, ktorý je prednostom na oddelení ARO v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici. Na Facebooku je zverejnené video, kde Valky počas prestávky vyšiel medzi antivaxerov a s cigaretou v ruke niekoľko minút odpovedal na ich výhrady.

Pokojne im vysvetľoval, ako vyzerajú CT snímky pľúc covidových pacientov, alebo že mali pacientov, ktorí museli byť na ventilácii celé týždne.

„U nás na oddelení skončili aj tridsiatnici športovci. Pravda je taká, že aj zaočkovaná osoba sa môže nakaziť, no priebeh ochorenia je úplne odlišný,“ hovoril antivaxerom Valky.

Antivaxeri bránia v očkovaní

V Žilinskom kraji sa antivaxeri v posledných týždňoch postarali aj o ďalší rozruch. Na niekoľkých miestach sa hlučnej skupinke bez rúšok podarilo narušiť prácu mobilného zdravotníckeho očkovacieho tímu, ktorý navštevuje obce s nízkou zaočkovanosťou.

„Po incidentoch v Martine, Hornej Štubni a Podbieli sme požiadali políciu o súčinnosť a pomoc pri udržaní poriadku a nerušenie priebehu očkovania,“ píše hovorkyňa žilinskej župy Lucia Lašová.

Pri jednom výjazde na Oravu sa nemohlo zaočkovať približne tridsať ľudí, keďže im podľa hovorkyne „antivaxeri bránili v prístupe k zdravotníckemu tímu.“ Záujemcom tak aspoň poradili, aby radšej cestovali do Žiliny do očkovacieho centra na jednodávkovú vakcínu.

Podľa portálu Žilinak bola za týmito akciami aj konkrétna skupina antivaxerov z Martina, ktorá monitorovala termíny očkovania v jednotlivých obciach. Vakcináciu sa následne snažila narušiť megafónom, všetko si nahrávala na mobil a videá následne umiestňovala na YouTube.

„V ich prejave nechýbajú tradičné argumenty takzvanej alternatívnej informačnej scény ohľadom údajného páchania genocídy či odvolávanie sa na články ústavy,“ napísal portál.

Žilinská župa napokon usúdila, že bude lepšie, keď už nebude s predstihom zverejňovať cestovnú mapu očkovacieho tímu.

Pôvodne na Facebooku pravidelne oznamovala, kde sa bude zdravotnícky tím pohybovať v najbližších dňoch, aby si záujemci mohli urobiť čas. Teraz sa župa spolieha na miestnych starostov, že túto informáciu dostanú medzi ľudí sami.

„Po prvom vážnejšom incidente v Martine sme sa rozhodli nezverejňovať harmonogram výjazdov a spolupracujeme už len so samosprávami, aby sme minimalizovali možnosť ďalších stretov,“ dodala župa.

„Zhoršujú problémy, potom útočia na nás“

A čo hovoria lekári na takéto verbálne útoky a na spochybňovanie ich práce?

Košický infektológ Pavol Jarčuška, ktorý je dlhodobým terčom dezinfoscény, si výpady príliš nevšíma aj vďaka tomu, že nemá profil na Facebooku. „Nemám čas to sledovať, som stále v práci.“

Aj infektológ Sabaka hovorí, že mimo sociálnych sietí sa s agresivitou nestretáva. Ľudia v jeho okolí mu skôr vyjadrujú podporu. „Keď ma v Bratislave spoznávajú napríklad čašníci alebo predavači v supermarketoch, skôr ďakujú za našu prácu.“

Agresivitu na sociálnych sieťach však nepodceňuje a priznáva, že sa negatívne prenáša aj do reálneho života. Obzvlášť, keď sú lekári a zdravotníci po dlhých mesiacoch pandémie vyčerpaní.

„Pracujeme v zložitých podmienkach, snažíme sa pomáhať, ako vieme, na našej klinike sa nám 90 percent pacientov podarilo zachrániť. Do toho však o nás dezinfoscéna šíri, že sme zlí lekári, platení farmaceutickými firmami,“ hovorí.

Sabaku hnevá osobitne to, že na nich útočia skupiny, ktoré najprv prispeli k súčasnej situácii, keď spochybňovali pandemické opatrenia i očkovanie. Následne sa zamerali na lekárov z covidových oddelení, že to oni sú zodpovední za tisíce úmrtí.

„Dezinfoscéna brojila proti opatreniam, a keď aj jej vinou začali zomierať ľudia, začala brojiť proti nám. Jej názory, žiaľ, preberá aj časť spoločnosti, čo potom prispieva u zdravotníkov k syndrómu vyhorenia,“ konštatuje infektológ.

Dezinfowebom veria aj na kyslíku

Druhým efektom je dopad na samotných pacientov. Sabaka hovorí, že im v ťažkom stave priviezli napríklad seniorov, ktorých pred tým príbuzní odradili od očkovania.

„Títo príbuzní potom aj vnútorne možno cítia, že urobili chybu, ale nepriznajú si to. V hlave si to racionalizujú tak, že znovu sú na vine lekári, pretože liečia inak, než si oni prečítali na internete.“

A v neposlednom rade: podľa Sabaku sú na lekárov nahnevaní ešte aj niektorí pacienti, ktorí sa dostali na ich covidové oddelenie. „Málokedy sa stane, že by ľutovali, že sa nedali zaočkovať. Ešte aj na kyslíku veria tomu, čo píše dezinfoscéna. K našej liečbe sú potom nedôverčiví a ťažšie sa s nimi spolupracuje.“

[Pochopiť fenomén konšpiračných teórií znamená spoznať ich mechanizmus. Objednajte si knihu Falšovaná pravda z knižnej edície Denníka N.]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Hoaxy a propaganda

Milan Uhrík

Očkovanie proti koronavírusu

Strana Republika

Slovensko

Teraz najčítanejšie