Denník N

Zisťovali, či radšej behať popri hlavnej ceste alebo sedieť doma. Poznáme aj rizikové miesta v Bratislave

Novembrová hmla v Bratislave. Foto – TASR/Dano Veselský
Novembrová hmla v Bratislave. Foto – TASR/Dano Veselský

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dobrý deň,

keď americká novinárka Julia Riesová zisťovala, či lesné požiare v Kalifornii znamenajú riziko respiračných problémov pre obyvateľov, spomenula odborníčke aj svoje vlastné zdravotné komplikácie. Kašeľ a škriabanie v krku ju trápili už rok.

V rozhovore s pneumologičkou prišli na to, že problémom môžu byť ranné behy, ktoré pravidelne absolvovala na bežeckom chodníku vedľa diaľnice Interstate 5 v Los Angeles. „To zrejme nie je dobrý nápad,” upozornila ju lekárka.

Novinárke vysvetlila, ako veľa chemikálií nákladné a osobné autá vypúšťajú do ovzdušia a ako ľahko sa nečistoty dostanú do dýchacích ciest. Okrem oxidu dusičitého či benzénu môžu byť problémom napríklad aj mikročastice, ktoré sa odštepujú z brzdových kotúčov.

Julia Riesová následne oslovila aj ďalších odborníkov a pýtala sa, ako veľmi tréning v znečistenom ovzduší neguje benefity, ktoré sú spojené s fyzickou aktivitou. Rovnakú otázku si položili aj vedci z Hongkongu, ktorí v štúdii skúmali zdravotné záznamy u takmer 400-tisíc dospelých.

V nasledujúcom texte sa dozviete aj to, ktoré miesta v meste sú najkritickejšie, v akej vzdialenosti je diaľnica riziková, v akých časoch a v akom počasí je tréning najbezpečnejší a ako na riziko respiračných problémom vplýva intenzita tréningu.

Uvádzame tiež lokality, ktorým by sa mali bežci v Bratislave radšej vyhnúť. Problémová je napríklad bežecká dráha pri moste Lafranconi v areáli FTVŠ.

Výklus je pravidelný týždenný newsletter o behu, vychádza každý utorok. Posielame ho aj e-mailom, vypočuť si ho môžete aj ako podcast na kanáli Športové podcasty vo svojej podcastovej aplikácii.


Viaceré štúdie potvrdili, že fyzická aktivita vykonávaná v ovzduší, ktoré je znečistené vplyvom dopravy, negatívne ovplyvňuje dýchacie ústrojenstvo. V krátkodobom horizonte môže spôsobiť kašeľ, zvieranie na hrudníku či škrabanie v hrdle. Znečistenie sa dokonca môže prejaviť aj na vyššej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Cesta k zdraviu

Podcasty Denníka N

Radíme športovcom

Športové podcasty Denníka N

Výklus

Životné prostredie

Šport a pohyb, Zdravie

Teraz najčítanejšie