Denník N

Prečo nemocnice nerobia interrupcie: v Brezne rozhodol podnet cirkví, inde tradícia či vedenie nemocnice

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) spomenula pred pár dňami v parlamente príbeh tehotnej ženy, ktorá bola hospitalizovaná v nemocnici odmietajúcej interrupcie. Lekári jej napriek zápalu a bolestiam týždeň odmietali urobiť interrupciu.

Prípad sa stal v roku 2014 v nemocnici v Nových Zámkoch. Žena písala, že bola v 19. týždni tehotenstva.

Pred pár týždňami dokončili slovenské vedkyne štúdiu o tom, že až tretina zdravotníckych zariadení na Slovensku odmieta robiť interrupcie. Viaceré majú na weboch zverejnené informácie, že neposkytujú žiadne interrupcie.

Rozhodli sme sa preto pozrieť na to, či takéto prípady ženám na Slovensku skutočne hrozia.

Prípad tehotnej z Nových Zámkov

V správe od tehotnej ženy z novozámockej nemocnice, ktorú prečítala v parlamente poslankyňa Bittó Cigániková, sa písalo: „Nechali to zájsť až tak ďaleko, že som dostala vysoké teploty, masívny výtok z rodidiel a krvácanie, a to všetko len preto, že som ležala v nemocnici, ktorá koná v súlade s kresťanským presvedčením. Ja som ateista a vďaka tomu ich kresťanskému cíteniu som mala zdravotné problémy, nehovoriac o tých psychických.“

Túto správu pôvodne uverejnila stránka Podporujem odluku cirkvi od štátu. Odtiaľ ju mala aj Bittó Cigániková. Poslankyňa sa so ženou pokúšala spojiť, no neúspešne. Stránku sme kontaktovali aj my, aby nám poskytli kontakt na ženu, ale odpovedali, že žena už s nimi nekomunikuje.

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Nových Zámkoch tvrdí, že prípad nevie podľa správy identifikovať. A aj keby sa im to podarilo, bez povolenia pacientky by ho nekomentovali.

A čo ak by im podobná pacientka prišla do nemocnice dnes? Hovorca nemocnice Ján Baček tvrdí, že interrupcie v súčasnosti robia len

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Interrupcie

Životy žien

Slovensko

Teraz najčítanejšie