Denník N

Svetový newsfilter: Čína posiela varovné signály Taiwanu. Na ostrove sa boja invázie

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. Korupcia okolo rakúskeho kancelára. 2. Čína môže ohroziť demokraciu, varuje znepokojený Taiwan. 3. Facebook mal veľmi zlý týždeň.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

meno Sebastian Kurz sa síce neobjavilo v Pandora Papers, ale rakúsky kancelár má vlastnú kauzu, ktorá nevyzerá dobre a môže ohroziť politickú budúcnosť zázračného dieťaťa rakúskej politiky.

Okrem Kurzových problémov píšeme aj o komplikáciách Facebooku a o varovaniach z Taiwanu, ktorý sa obáva invázie z Číny.


Ázia: Čína posiela varovné signály Taiwanu

Čína stupňuje napätie pri svojom pobreží. Za štyri dni poslala k Taiwanu takmer 150 lietadiel a politici z ostrova varujú, že o pár rokov môže prísť invázia ostrova.

O čo ide: Na Taiwane si už zvykli, že Peking, ktorý ostrov považuje za súčasť svojho územia, provokuje preletmi nad prielivom, ktorý oddeľuje Taiwan od Číny.

Koncom minulého týždňa však tieto provokácie nabrali rozmer, ktorý prinútil Taiwan, aby znovu upozornil na to, že hrozba čínskej invázie nie je len temným sci-fi scenárom.

Od piatka do utorka v oblastiach neďaleko Taiwanu prelietavali desiatky lietadiel. Vyvrcholilo to v pondelok, keď tam Čína poslala 56 lietadiel, čo je zatiaľ najviac za jeden deň.

Čína k ostrovu okrem stíhačiek posielala aj bombardéry, ktoré môžu niesť atómové bomby.

Prečo to robia: Experti za tým vidia hneď niekoľko cieľov. Čína takto

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína a Taiwan

Pandora Papers

Sebastian Kurz

Svetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie