Denník N

Vysvetľujeme: Babiš má veľký problém. Čo sú offshory a o čo ide v Pandora Papers?

Správu vybral a vysvetlil Tomáš Čorej

Najväčší únik v histórii

Bol rok 2015 a český minister financií mal v snemovni emotívny prejav. „Nemám žiadne offshory ako vaši kamoši,“ povedal. Vravel, že na rozdiel od svojich politických súperov nevlastní firmy v daňových rajoch.

Tým ministrom bol Andrej Babiš, dnešný premiér, na ktorého už tento víkend čakajú nové voľby. Len pár hodín pred dlho očakávanou nedeľňajšou debatou na Prime zverejnili investigatívni novinári zarážajúcu správu, z ktorej vyplynulo, že Babiš pred šiestimi rokmi nehovoril pravdu.

Z dokumentov, ktoré dostali označenie Pandora Papers, je zrejmé, že Babiš si založil hneď viacero offshorov, cez ktoré si potom kúpil nehnuteľnosti vo Francúzsku.

V tomto texte sa vraciame na začiatok a opisujeme, čo sú offshory a o čo v Pandora Papers ide. Prečo vyšli na povrch tesne pred českými voľbami? Čo hrozí Babišovi? A ako to presahuje do slovenskej politiky?

Čo sa stalo. Pandora Papers sú najväčším únikom dát v histórii žurnalistiky. Tvorí ich takmer dvanásť miliónov dokumentov, ktoré sa ani zďaleka netýkajú len Andreja Babiša – objavujú sa v nich stovky ďalších mocných ľudí. Medzi nimi aj množstvo zločincov, sudcov či celebrít z celého sveta; dokonca aj osoby blízke Vladimirovi Putinovi či Shakira.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vysvetľujeme

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie