Denník N

Dať architektúre zelenú. Pozrite si laureátov ocenenia CE ZA AR

Laureáti ocenenia CE ZA AR 2021. Foto - Tomáš Manina, Matej Hakár, Peter Čintalan, SLLA, Šimon Parec
Laureáti ocenenia CE ZA AR 2021. Foto – Tomáš Manina, Matej Hakár, Peter Čintalan, SLLA, Šimon Parec

Jubilejný 20. ročník ceny apeluje zoznamom laureátov na dôležitosť architektúry pri civilizačných výzvach.

Zelená pre architektúru. Tak by sa dalo zhrnúť dlhodobé úsilie ocenenia CE ZA AR. Čiže poukázať na dôležitosť kvalitnej architektúry v spoločnosti. Rovnako znie aj motto jubilejného dvadsiateho ročníka podujatia. Okrem apelu, že na architektov sa oplatí obracať, ide aj o vyzdvihnutie dôležitosti tejto profesie v globálnej výzve klimatickej krízy a takisto v rámci rozbiehajúceho sa štátneho plánu obnovy.

Zoznam laureátov ocenenia, ktorí boli vo štvrtok večer vyhlásení na slávnostnom ceremoniáli, sa teda dá čítať aj ako odpoveď na viacvýznamovú výzvu – dať architektúre zelenú.

Medzinárodná porota tento rok vyberala z osemdesiatich prihlásených diel, na osobné obhliadky si vybrala tridsať z nich a následne stanovila osemnásť stavieb, z ktorých vzišlo dvadsať finalistov v šiestich kategóriách.

Porotu ocenenia, ktoré organizuje Slovenská komora architektov, tvorili: Peter Moravčík, Pavol Šilla, Bohunka Koklesová (všetci Slovensko), Táňa Buijs-Vítková (Holandsko), Štěpán Valouch, Jakub Cigler a Vladimír Sitta (všetci ČR).

Dom V v Bratislave (architekti Martin Skoček, Lucia Miklová a krajinný architekt Michal Marcinov). Foto – Matej Hakár

V kategórii Rodinné domy cenu získal Dom V v Bratislave od architektov Martina Skočeka, Lucie Miklovej a krajinného architekta Michala Marcinova. Novostavba dotvára a upravuje podobu klasického trojdielneho dedinského domu so sedlovou strechou, výsledkom je priestrannosť a výrazná práca so svetlom.

Recykluje sa materiál pôvodnej stavby, čo má nielen ekonomický a environmentálny, ale aj pôsobivý estetický efekt. Objekt domu je navyše citlivo a prirodzeným spôsobom začlenený do záhrady.

Bytové domy Kamence (Etapa 1) v Kysuckom Novom Meste (Michal Sulo a Miriam Lišková, v spolupráci s krajinnými architektmi Jánom Augustínom a Ivetou Augustínovou). Foto – SLLA

V kategórii Bytové domy porota ocenila

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Architektúra a dizajn

Kultúra

Teraz najčítanejšie